Alabalık Yağı

Alabalık, Salmonidae familyası üyesi olup soğuk ve duru sularda yaşayan, eti turuncu ve lezzetli bir tatlı su balığıdır. Somon balığının yakın akrabasıdır. Çok hareketli balıklardır ve bu yüzden avlanmaları oldukça zordur. Özel avlanma metotları ile yakalanabilirler. Kış aylarında, suyun derinliklerinde yaşamlarını devam ettirirler. Diğer su balıkları gibi alabalıklar da su içmezler.

Alabalığın Sağlığa Faydaları

Türkiye alabalık üretiminde Avrupa birincisidir. Yılda 185 bin tonluk üretim yapılmaktadır. Kılçıklarının azlığı ve karın boşluğunun küçüklüğü sebebiyle eti fazladır. Protein bakımından zengin olduğundan sağlıklı beslenme açısından çok önemli bir besindir. Alabalık bol miktarda B ve D vitaminlerini içermektedir. Bunun yanında ile iyod, fosfor ve omega 3 bakımından da çok zengindir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gereken bir besindir. İçindeki omega 3 sayesinde beyin ve hafıza hastalıklarında oldukça etkilidir. Ayrıca birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Halk arasında kırık, çıkık ve kemik ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Alabalık Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Alabalık çok şifalı bir besindir. Besin olarak tüketilmesinin dışında alabalık yağı olarak da oldukça faydalıdır. Alabalık yağı; alabalığın özünden elde edilen orijinal ve hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yağdır. Bu yağ iki farklı şekilde kullanılabilir:

1-Masaj Şeklinde Cilde Uygulamak

Masaj yöntemi en sık kullanılan yöntemdir. Ancak bu uygulama şekli insan anatomisini, kemik, kas ve sinir sistemi iyi bilen masörler tarafından yapılmalıdır. Tahriş eden özelliği sebebiyle uçucu yağ olan alabalık yağının doğrudan kullanılması uygun değildir. Bitkisel yağlarla inceltilmesi daha uygundur. Koku açısından da bitkisel yağların eklenmesi daha faydalı olacaktır.

2- Dahili Kulanım (İçme) Yöntemi

Alabalık yağını bir çay kaşığına 3-4 damla katarak tüketebilirsiniz. Eğer kokusu ve tadı sebebiyle bu şekilde içemiyorsanız bir bardak meyve suyuna 7-8 damla ekleyerek rahatlıkla içebilirsiniz.

Alabalık Yağının Faydaları Nelerdir?

Alabalık yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle doğal olması ve kimyasal içermemesi sebebiyle vücuda olumsuz yan etkileri olmaması açısından gayet faydalıdır. Alabalık yağının sağlığa etkilerini şunlardır:

1-Alabalık Yağının Kalp Sağlığına Faydaları

Şifalı alabalık yağı, kalp sağlığı için çok önemlidir. Yağın içerinde bol miktarda bulunan omega 3 maddesi kal ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller ve kalbi korur. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Bu sayede damar sertliği oluşumunu da engeller.

2- Alabalık Yağının Zayıflamaya Faydaları

Alabalık yağı, kilo vermek için oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan protein ve fosfor gibi maddeler sayesinde kilo alımını durdurur ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

3- Alabalık Yağının Bağışıklık Sistemine Faydaları

Alabalık yağı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Düzenli kullanıldığında grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların oluşumuna engel olmaktadır.

4- Alabalık Yağının Cilde Faydaları

Cilt sağlığı açısından alabalık yağı oldukça önemlidir. Bu yağ cilde sürüldüğünde cilt kuruluğunun önüne geçer ve cildi nemlendirir. Bunun yanında cilde parlaklık da verir. Ciltte oluşmakta olan dökülmeler, egzama ve buna benzer cilt problemlerine karşı da oldukça etkilidir.

5- Alabalık Yağının Saç Sağlığına Faydaları

Alabalık yağı saç sağlığı için çok faydalıdır. Saç dökülmesini engellerken saç diplerini de besler. Ayrıca çıkan yeni saçların da sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saça ekstra parlaklık verir. Ancak bu yağı saçlar için kullanırken özellikle dışarıya çıkmayacağınız bir günde uygulamanız gerekmektedir. Kokusu rahatsız edici olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için şampuanla kokusu giderilene kadar yıkamanız önerilir.

5- Alabalık Yağının Kemik ve Kas Hastalıklarına Faydaları

Alabalık yağı özellikle romatizmal ve kemik hastalıklarına iyi gelmektedir. Romatizma ve bel fıtığı ağrılarında, kaslarda ağrılarına ve iskelet sisteminin işleyişine oldukça faydalı olmaktadır. Doğal bir kas gevşetici olarak bilinmektedir. Bu yağ sporcular tarafından sıkça tercih edilmektedir. Cilde masaj yaparak uygulandığında kasların gerginliğini gidererek gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Alabalık yağının kullanımı dışında alabalık yağı kremi ve termal alabalık yağı kremi seçenekleri de bulunmaktadır.

Alabalık Yağı Kremi

Alabalık yağı kremi isminden de anlaşılabileceği üzere alabalık yağında üretilen ve vücut ağrılarının giderilmesinde harici olarak kullanılan doğal hayvansal bir kremdir. Bu kremin içeriği oldukça doğaldır. Kesinlikle kimyasallar barındırmaktadır. Alabalık yağı kremi içinde çok miktarda alabalık yağının yanında; ceviz yağı, susam yağı, ısırgan tohumu yağı, doğal kafur, kekik yağı, ada çayı, defne yağı, kantaron yağı, haşhaş yağı ve karanfil yağı bulunmaktadır. Ayrıca bu krem alabalık kılçığı içermektedir. Bütün bu faydalı içerik sayesinde oldukça şifalı bir kremdir. Birçok hastalığa iyi gelmesinin yanında bakım kremi şeklinde de kullanılabilir.

Alabalık Yağının Faydaları Nelerdir?

Birçok hastalığın oluşunu engelleyen ve tedavisine yardımcı olan alabalık yağı kreminin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kemik ve kas ağrıları, eklem ağrıları, kireçlenme, boyun ağrıları ve fıtığa karşı etkilidir. Ayrıca varis oluşumunu engeller.
  • Baş ağrılarının geçmesini sağlar. Migren ve sinüzit sebebiyle ağrıyan başa masaj uygulandığında ağrının iyileşmesini sağlar.
  • Bu yağ kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca selülit oluşumuna engel olur. Gençleştirici özelliği bulunmaktadır.
  • Ayak kokusu ve mantar oluşumuna engel olur.
  • 4-10 yaş grubu altını ıslatan çocuklara da çok faydalıdır. Bel bölgesine masajla alabalık yağı kremi uygulanması bu problemin geçmesine yardımcı olur.

Alabalık Yağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Alabalık yağı kremi kullanılma şekli oldukça kolaydır. Bu krem gün içinde 12 saat arayla 2 kere kullanılabilir. Kremin uygulanacağı bölge temizce yıkanıp kurulanmalıdır. Deri gözeneklerinin açık olması kremin emilimini kolaylaştıracaktır. Kremi sorunlu bölgeye sürüp iyice yedirmelisiniz. Bu kremin etkili olabilmesi için düzenli kullanılması önemlidir.

Termal Alabalık Yağı Kremi

Termal Alabalık Yağı Kremi; alabalık yağı alabalıktan elde edilmekte olan ve alabalığın özünden üretilen orijinal bir yağdır. Bu krem alabalık yağı kreminin faydaları dışında termal olma özelliği sayesinde daha hızlı etki etmektedir. O kadar etkilidir ki sürüldükten sonra ilk 10 dakika içinde eklem ağrılarına son vermektedir. Düzenli kullanılırsa eklem ağrısına neden olan eklem sıvısı bitmesini ve kireçlenmeden oluşan sağlık sorunlarını tamamen ortadan kaldırır. Termal alabalık yağı kremi dengelenmiş içeriği sayesinde eklem ağrıları, eklem bölgelerinde sıvının azalmasından kaynaklanan ağrılar ve kireçlenmenin önlenmesine yardımcı olur.

Normal alabalık yağlarından 10 kat daha etkili olan bu krem termal ısı etkili ve 8 saat boyunca ağrı olan bölgede ısı ile kan dolaşımını hızlandırır, sıkışan sinirleri onarır ve kas tutulmalarına anında etki eder. Kan dolaşımını hızlandırdığı için kilo verme açısından da önemlidir. Cilde masaj şeklinde uygulanan bu krem son zamanlarda birçok bilim laboratuvarı tarafından onaylanmış ve fizik tedavi merkezlerinde kullanımına hız verilmiştir. Kremin günümüzde ön plana çıkmasının sebebi birbiri ile etkileşimli olarak bir araya getirilmiş özel içeriğidir.

Alabalık Yağı Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alabalık yağı ve alabalık yağı kremlerinin içeriğinin doğal olması sebebiyle faydalıdır. Ancak piyasada yer alan alabalık yağları ürünlerinin hepsi doğal olarak elde edilmemektedir. Birçoğu kimyasal içermektedir. Bu da sağlığınız açısından fayda yerine olumsuz etkiler oluşturacaktır. Özellikle teninize temas edecek bu ürünleri güvenilir olan yerlerden alınması sizler için daha iyi olacaktır.

Termal Alabalık Yağı Kremi  Kullanıcı Yorumları

Alabalık yağı kremi kullanıcı yorumları yazımız siz değerli ziyaretçilerimiz için şu an okuduğunuz alabalık yağı bilgileri yazısının hemen altında yer alır. Alabalık yağı kullananlar arasında iseniz bizimle değerli yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Neden kullandığınızı, işe yarayıp yaramadığını bizlerle paylaşabilirsiniz.