Aynısafa

Aynısefa, halk arasında bilinen isimleriyle gece sefası, bahçe nergisi ya da altıncık, pek çok hastalığa şifa olan mucize bir çiçektir. Hem görünümündeki güzellik hem de faydaları ile bilinir, çok ciddi hastalıklara bile şifa kaynağı olan aynısefa mevsimlik bir bitki olmakla birlikte çok kolay yetiştirilir.

Aynısafanın Faydaları Nelerdir?

Güzel ve faydalı bitki olan aynısafanın faydaları saymakla bitmez; cilt sağlığından iltihaplara kadar pek çok hastalık için kullanılan bu bitkinin faydalarını birlikte inceleyelim.

 1. Gastrointestinal Sorunlar İçin

Aynısefa sindirim sistemi hastalıkları için çok faydalıdır. Özellikle de aynısefa çayı sindirim sistemi organlarını korur ve gastrit, peptik ülser, mide kanseri gibi hastalıklarla savaşır.

 1. Antibakteriyeldir

Aynısefa bitkisi vücuttaki bakterilere karşı oldukça etkilidir; yaralanmalarda mikrop ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için bir losyon görevi görür. Aynı zamanda çocuklarda ishale neden olan bakterileri de devre dışı bırakır.

 1. Sindirime Yardımcıdır

Günümüzde çok fazla karşılaşılan safra kesesi hastalıkları için aynısafanın şifaları saymakla bitmez. Safra kesesindeki tıkanmayı ortadan kaldırarak rahatlatır; aynı zamanda eliminasyona ve sindirime fayda sağlayarak vücudun boşaltım sistemini hareketlendirir.

 1. Kanserle Savaşır

Çağımızın hastalığı olan kanser maalesef henüz kesin olarak çaresi bulunamamış bir hastalıktır. Kanseri önleyen ve kanser hücrelerinin oluşumunun önüne geçen aynısefa düzenli olarak kullanıldığı takdirde kanseri engellemeye yardımcı olur.

Yalnızca kanser hücreleri değil, vücutta zararlı olan her türlü oluşumu engellemek de aynısefanın yararları arasındadır.

 1. Cilt Sağlığı İçin

Antioksidan işlevindeki karotenoidler sayesinde cilt sağlığını da destekleyen aynısefa bitkisi parlak, temiz ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda aynısafa çayı böcek ısırığı, sıyrık, kesik, döküntü gibi cilt sorunlarına da oldukça iyi gelmektedir. Hazırladığınız aynısefa kürünü cilt tahrişlerinde ve hafif yaralanmalarda temiz bir bez ile direkt cilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca aynısefa yaşlanma belirtileri için doğal bir çözümdür.

Aynısefanın sivilce gibi cilt problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir. Kaşıntılı ayak mantarlarından gece yanığına kadar deri deformasyonuna neden olan tüm hastalıklar için son derece şifalı bir bitkidir.

Aynısefa kremi çocuklarda pişik önleyici olarak da kullanılabilir; aynı zamanda emzirmeden kaynaklı meme başlarında görülen tahriş ve ağrılar için de yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir.

Kafa derisinde görülen kaşıntılı rahatsızlıklar için de aynısefa suda bekletilerek banyo suyuna eklenerek kullanılır.

 1. Adet Döneminde Rahatlatır

Adet döneminde kadınların korkulu rüyası haline gelen kramplar ve adet sancısı için bitkisel çaylar arasında en faydalı olanlardır. Adet dönemindeki o sancılı zamanlarda aynısefa çayı tüketmek önerilmektedir. Aynı zamanda aynısefa menopozda ateş basması, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtileri de azaltır.

 1. İltihaplanma İçin

Vücutta iltihaptan kaynaklanan rahatsızlıklar için de aynısefa en iyi çözümdür. Öksürük veya tıkanıklık gibi olumsuz durumlarda aynısefa çayı tüketebilirsiniz. Artrit ve gut hastalıklarında yaşanan ağrılar için de aynısafa yağı cilde uygulanarak olumlu sonuçlar doğurur.

 1. Kramplara İyi Gelir

Spazmodik yeteneği ile kasılma ve kramplar için de mükemmel bir çözüm olan aynısefa sinir sistemi bozukluklarından mustarip olanlara da önerilmektedir. Her türlü kasılma ve ağrı için aynısefa çayı tüketebilirsiniz.

 1. Hemoroit İçin Faydalıdır

Yavaş iyileşen hemoroit ve ülser gibi yaraların tedavisi için önerilen aynısefa bitkisinden yapılmış jel ve merhemler oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar, aynısefanın yaraları çabuk iyileştirdiğini göstermiştir, bu nedenle de aynısefadan elde edilen aynısafa kremi pek çok hastalık için ümit olmuştur.

Hemoroitle mücadele için kullanılan kremler hastalığın çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

 1. Antimikrobiyaldir

Aynısefa yağı içerdiği asitler sayesinde antimikrobiyal ve antiviral olarak bilinir; patojenlere karşı etki eder, aynı zamanda candida ve antibiyotiklere karşı direnç kazanmış bakterilerle mücadele eder. Pek çok üründe antiseptik olarak tercih edilen aynısefa mikrop ve bakterilerle mücadele için mucizevi bir bitkidir.

 1. Ağız Sağlığı İçin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip olması sayesinde diş macunu ve ağız gargaralarında kullanılan aynısefa dişeti iltihabı, diş boşlukları, ağız kokusu, plak ve tartar, inflamasyon gibi durum ve oluşumlarla mücadele eder. Sağlıklı bir ağız ortamı için aynısefa en iyi çözümlerden birisidir.

 1. Boğaz Ağrısı İçin

Aynısefa ile hazırlanan çay boğazı yatıştıran bir etkiye sahiptir. Bademcik iltihabı, farenjit gibi hastalıklarda boğazı yumuşatmak, mukus zarlarındaki iltihabı kurutmak ve boğaz ağrılarını yatıştırmak gibi etkilere de sahiptir.

 1. Yüksek Ateşi Düşürür

Ateşli hastalıklar vücuda verdiği zararlardan dolayı çoğu kez büyük tehlike yaratır. Yüksek ateş her zaman bir tehdit unsuru olmasa da zaman zaman tehlikeli olabilir. Yüksek ateş için aynısefa önerilmektedir; aynısefa vücudun ateşini dengeler ve ateşli hastalıklarda ciddi bir yardımcıdır.

 1. Karaciğeri Temizler

Karaciğeri temizlemekte harika işler çıkaran aynısefa bitkisi sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanılması halinde karaciğerde görülen olumsuzlukları ortadan kaldırır.

 1. Bağışıklık Sistemi İçin

Aynısefa çiçeği bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Çiçeğe turuncu rengini veren bileşen, havuçta bulunan beta – karotendir. Yüksek A vitaminine sahip bitki içeriğindeki uçucu yağlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıkık sistemine fayda sağlaması için aynısefanın çayı demlenerek içilmelidir. Sıcak veya soğuk içerek bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür.

 1. Göz Alerjileri İçin

Alerji, kuruluk, polen alerjisi gibi nedenle kızaran, kaşınan ve şişen gözler için aynısefa çayındaki otlar kompres yapılarak uygulanabilir. Böylece bölgede oluşan tahriş ve kaşıntılar hafifleyecektir.

Aynısafa Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı kaynar suya atılan 1 tatlı kaşığı aynısefa bitkisi 1 – 2 dakika kaynatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek içilir.

Aynısafa Kremi Nasıl Yapılır?

En çok merak edilen sorulardan birisi de aynısefa kremi nasıl yapılır sorusudur. 4 avuç dolusu yaprak, sap ve çiçekten oluşan karışım ince bir biçimde kıyılır ve yarım kg içyağı içinde kızdırılır. Bitki yağın içinde kendisini bırakınca ateşten alarak üzeri örtülerek soğumaya bırakılır. Eğer daha yoğun bir kıvam isteniyorsa içine vazelin eklenebilir. Serin bir yerde saklanan bu merhem yaraların iyileşmesi için son derece faydalıdır.

Aynısafa Zararlı Mıdır?

Çoğu kişi için güvenli olan ve faydaları görülen aynısefa bitkisi diğer bitkilerde olduğu gibi bazı kişiler ve durumlar için zararlı olabilmektedir.

 • Hamilelikte aynısafa zararlı mıdır diye çokça merak edilmektedir; aynısefa düşük riskini arttırabileceği için hamilelik döneminde aynısefa ağız yoluyla tüketilmemelidir.
 • Kanarya otu, kasımpatı, papatya, kadife çiçeği gibi bitkilere alerjisi olanların tüketilmemesi önerilmektedir.
 • Ameliyat esnasında ve sonrasında hastanın kullandığı ilaçlar ile birlikte aşırı uykuya neden olabileceği için zamanlanmış ameliyatlardan 10 gün kadar önce aynısefa kullanımı bırakılmalıdır.
 • Aynısefa çayı da diğer tüm bitki çayları gibi aşırı derecede tüketilmemesi gereken bir çaydır; günde üçten fazla tüketimi bağırsaklardaki yararlı bakteriler için olumsuz bir ortam oluşturabilir. Bu nedenle gün içinde tüketirken dikkatli olmakta yarar vardır.
 • Kremi ise günde 2 veya 3 kez kullanılabilir, aşırı derecede sürülmemesi önerilir.