Batı Mazısı

Süs bitkisi olarak botanik bahçelerde sıkça kullanılan batı mazısının kökeni Kuzey Amerika’dır. Gerekli koşullar sağlandığı zaman her ortamda yetişebilen bir bitkidir. Batı mazısı Türkiye’ de genellikle görsel açıdan hoş bir görünüme sahip olduğu için süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Soğuk ve sulu yerlerde daha gür bir şekilde yetişir uzunluğu 20 metreye kadar yükselmektedir. Kumlu ve killi topraklarda çok iyi bir şekilde yetişmemektedir. Batı mazısı yetiştiriciliği oldukça kolay olduğundan dolayı birçok kişinin gelir kaynağı haline gelmiştir.

Batı Mazısı Donlara Dayanıklı Mıdır?

Genellikle birçok kişi tarafından süs bitkisi olarak kullanılan batı mazısı donlara dayanıklıdır. İçerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde aşırı soğuğa dayanıklı bir yapıdadır. Batı mazısı soğuğa dayanıklı olduğundan dolayı da sıkça tercih edilen süs bitkileri arasında yer almaktadır. Güçlü kök yapısı ve gövde yapısı ile daha yetişkin türleri çeşitli mobilyaların yapımında da kullanılabilmektedir. Batı mazısı boy uzunluğu uygun koşullar sağlandığı zaman bazı durumlarda 20 metreye kadar da yükselmektedir. Sulak yerlerde ve kara toprağın bol olduğu yerlerde batı mazısının iyi bir şekilde yetiştiği gözlemlenmiştir.

Batı Mazısı Nerelerde Kullanılır?

Batı mazısı yapısı gereği hoş bir görünüme sahip olduğundan dolayı bahçelerde çit veya perdeleme yerine çok sık kullanılmaktadır. Batı mazısı Türkiye’ de genellikle botanik bahçelerde çit yerine sıkça kullanılan bir süs bitkisi olarak da bilinmektedir. Soğuğa ve donlara karşı dayanıklı yapışı olduğundan dolayı dış dekorasyon işleri için kullanılmaktadır. Batı mazısı fidanı birçok yerde uygun fiyata satılmaktadır. Batı mazısı fide dikiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu toprak seçimidir. Verimli bir ürün elde etmek için bol toprak ve bol suyun bulunduğu yerlerde yetiştiriciliğinin yapılması gerekmektedir.

Batı Mazısı Fide Dikimi

Son zamanlarda Türkiye’ de yetiştirilmeye başlanan batı mazısının fide dikimi oldukça önemlidir. Fide dikiminde toprak seçimi oldukça önemli olduğu gibi fidenin dikileceği aralıklar da oldukça önemlidir. Belirli aralıklarda dikilmesi iyi bir verim elde edilmesi için oldukça önemlidir. Fakat bazı yerlerde dış dekorasyon olarak çit yerine kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda sık dikilmesinde de sakınca yoktur. Batı mazısı fidan fiyatları da oldukça uygun olduğundan dolayı birçok kişi süs bitkisi olarak sıkça kullanmaktadır. Kireçli ya da killi topraklara dikiminin yapılması başarısız bir verim olmasına neden olmaktadır. Batı mazısının iç kısımlarındaki yapraklarının dökülmemesi için belirli aralıklarda gübre verimi de yapılmalıdır.

Batı Mazısı Nerede Yetişir?

Batı mazısı ilk zamanlarda Kuzey Amerika’ da yetişmesine rağmen uygun koşullar sağlandığında da Türkiye’ de yetiştirilmeye başlanmıştır. Batı mazısı genellikle son zamanlarda botanik bahçelerinde çit olarak kullanılmaya devam etmektedir. Batı mazısının yetiştirilmesi için gerekli en uygun ortam kara toprak ve bol su olan yerlerdir. Aşırı soğuğa ve sıcaklara dayanıklı olduğundan dolayı Türkiye’ de her bölgede yetişmektedir. Batı mazısı kullanım alanları da oldukça fazla olduğundan dolayı birçok kişi bu süs bitkisini kullanmaktadır.

Batı Mazısı Boy Uzunluğu

Birçok kişi tarafından süs bitkisi olarak kullanılan batı mazısının boy uzunluğu uygun koşullar sağlandığı zaman 20 metreye kadar yükselmektedir. 20 metre uzaması için batı mazısı dikimi yapılan toprağın verimli olması gerekmektedir. Kireçli ve killi topraklarda uygun bir verim alınamamaktadır. Batı mazısı gövdesi kahverengi kabuklarla kapalı durumdadır. Kollarının uçlarında ise 8 ve 10 taçlı kozalaklar oluşmaktadır. Batı mazısı yaprakları iğneli şekilde olduğundan dolayı soğuktan fazla etkilenmez ve uzun yıllar boyunca da yaşamaktadır.

Batı Mazısı Budaması

Genellikle süs bitkisi olarak kullanılan batı mazısı budaması istenilen şekilde yapılabilmektedir. Dış dekorasyon olarak sıkça kullanılan bu bitkiye budama ile istenilen şekil de verilebilmektedir. Batı mazısı bitkisinin kolay budaması olmasından dolayı da sıkça kullanılan bir bitkidir. Dış dekorasyon için kullanılan batı mazısının budamasının iyi bir şekilde yapılması bitkinin uzaması için oldukça önemli bir durumdur. Yanlış budama sonucunda bazı durumlarda bitkinin yok olması da meydana gelebilmektedir. Sulama ve gübreleme yapılması köklerinin güçlenmesi ve uzaması için oldukça önemlidir.

Batı Mazısı Faydaları

Batı mazısı birçok kişi tarafından dış dekorasyon olarak kullanılmaktadır. Çay bahçelerinde veya botanik bahçelerde bazı durumlarda çit yerine de kullanılan bir süs bitkisidir. Güzel görünüme sahip olması birçok kişi tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Her ortamda uygun bir şekilde yetişebilmesi ve soğuğa dayanıklı olması en iyi özellikleri arasında yer almaktadır. Batı mazısı bitkisinin sağlık açısından birçok faydası da bulunmaktadır. Yaşı ilerlemiş bireylerde meydana gelen romatizma sorunlarının giderilmesi için de sıkça kullanılan bir bitkidir.

Batı Mazısı Tohumu

Batı mazısı tohumları genellikle dallarının uçlarında ortaya çıkan 8 veya 10 yapraktan oluşan kozalakların içerisinde bulunmaktadır. Kozalakların içerisindeki çekirdekler dikkatli bir şekilde çıkartılarak saklanır ve dikim zamanı verimli topraklara dikilerek batı mazısı fidesi elde edilir. Batı mazısı kozalakları içerisinde bulunan tohumlardan da sağlık açısından yararlı olan ürünler üretilmektedir. Kozalakların sert kanatları altında her birinde sadece 2 tane tohum bulunmaktadır. Kozalaklarının hepsinin içerisinde tohum bulunmamaktadır. Sadece 5 veya 6 tanesinin içerisinde batı mazısı tohumu bulunmaktadır.

Temiz Hava İçin Batı Mazısı

Dış dekorasyon için kullanılan batı mazısının fabrikaların çevrelerinde kullanılması hem görünüm açısından hem de fabrikaların çıkarmış olduğu karbondioksitin oksijene çevrilmesi için oldukça önemlidir. Yetiştiriciliği oldukça kolay olan batı mazısının temiz hava için kullanılması doğa açısından da oldukça önemlidir. Batı mazısı güçlü yapıya sahip olduğundan dolayı soğuk kış şartlarında bile yaşamını sürdürmektedir. Fakat bakımının iyi yapılmaması durumunda ise batı mazısının yaprakları dökülmektedir. Yapraklarının dökülmesini engellemek için sulamasının sıkça yapılması ve belirli aralıklarda gübrelemenin de yapılması gerekmektedir.

Batı Mazısı Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Batı mazısı bulunduğu ortama kolay uyum sağlayabilen bir bitki olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir. Fakat batı mazısı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar arasında iyi bir verim alabilmek için toprak seçiminin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun dışında suyun bol olduğu bölgelere dikiminin yapılması da boyunun uzun olması ve köklerinin güçlü olması için oldukça önemlidir. Batı mazısı bakımı yapılırken yapraklarının dökülmemesi için budamasının yapılması da gerekmektedir. Bahçelerde çit olarak kullanılan batı mazılarında budama ile çeşitli şekillerde uygun şekilde yapılabilmektedir.

Batı Mazısı Kokusu

Batı mazısı kokusu oldukça hoş olması da dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Hoş kokulu olmasından dolayı da birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmektedir. Batı mazısının hoş kokusu ince ve iğneli dokuya sahip olan yapraklarından gelmektedir. Batı mazısının bakımının iyi bir şekilde yapılması durumunda yapraklarında herhangi bir bölgede dökülme meydana gelmemektedir. Canlı yeşil rengi her zaman iyi bir şekilde korunmaktadır.

Batı Mazısı Gübreleme

Batı mazısının gübrelemesinin iyi bir şekilde yapılması yapraklarının dökülmemesi için oldukça önemli bir işlemdir. Bunun yanı sıra gübreleme yapılmadığı zaman canlı yeşil rengi kaybolmaktadır. Köklerinin güçlenmesi için ağaçlar için kullanılan kök gübresi verilmesi gerekmektedir. Yapraklarının dökülmemesi için yapılmalıdır.