Ceviz Yağı

Cevizin kendisinin ne kadar faydalı olduğu artık herkes tarafından bilinir. Ceviz herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir yiyecektir. Özellikle orta yaşın üzerindeki insanların ceviz tüketmesi son derece önemlidir. Ayrıca zayıflamak isteyen kişiler tarafından da ceviz tüketimi önem taşır. Çünkü ceviz insanda tokluk hissi uyandırır. Cevizin kendisi olduğu kadar yağı da son derece faydalıdır. Hatta ceviz yağı cevizden de daha faydalıdır.

Ceviz Yağı Nedir?

Ceviz yağı, kurutulmuş cevizden elde edilen yağdır. Cevizler soğuk pres yöntemi ile sıkılır. Bu şekilde de cevizin yağı elde edilir. Ceviz yağını ısıtılmadan kullanmak gerekir. Çünkü ısıtıldığı zaman içerisindeki besin değeri ortadan kalkıyor. Cevizin içerisindeki Omega 3 ya asitleri sayesinde oldukça fayda sağlayan bir besin değerini alıyor.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Ceviz yapı öksürüğü giderir.
 • Ceviz yağı cildi pürüzsüzleştirir.
 • Ceviz yağı kan şekerini dengeler.
 • Ceviz yağı hafızanın güçlenmesine iyi gelir. Bu nedenle Alzheimer hastalığın korunmak için tavsiye edilir.
 • Ceviz yağı kullanımı, cildi bronzlaştırmada etkilidir. Bu nedenle bronzlaştırıcı ürünlerin içerisinde ceviz yağı bulunur. Ayrıca ceviz yağını direkt kullanarak da bronzlaşmak mümkündür.

 • Ceviz yağının vücuda sürülmesi; ağrının azalmasına neden olur. Bu nedenle romatizma ağrılarından ceviz yağı kullanarak kurtulmak mümkündür.
 • Ceviz yağı cilde en fazla nem sağlayan üründür. Bu nedenle de kuru cilde uygulandığında cildin yağlanmasını ve gerginleşmesini sağlar.
 • Ceviz yağının terapi etkisi de mevcuttur. Bu nedenle de masaj sırasında ceviz yağı kullanılır.
 • Ceviz yağı diş sağlığı için son derece sağlıklıdır. Bu nedenle ceviz yağı ile gargara yapmak ağız ve diş sağlığını korumaya katkı sağlar.
 • Ceviz yağı içerisinde Omega 3 yağ asidi vardır. Bu asit insan vücudu tarafından üretilemez. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekir. Bunu da ceviz yağı sağlar. Ayrıca içerisindeki Omega 3 vücudun gelişmesine katkıda bulunur.
 • Ceviz yağının faydaları arasında yara iyileştirme özelliğini de söyleyebiliriz. Yaraya sürüldüğü zaman, yarayı daha çabuk iyileştirdiği görülmüştür.
 • Ceviz yağında bulunan antioksidanlar sayesinde kanserli hücre oluşumuna engel olunur.

 

Ceviz Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı cildi güzelleştirmede son derece etkilidir. Çünkü ceviz yağı içerisinde E vitamini ve aminoasitler bulunur. E vitamini ve aminoasitler cildi kırışıklığa karşı kurur. Bu da cildi yeniden canlandırır. Bu nedenle pek çok kırışıklık kremi içerisinde ceviz yağı bulunur.

Ceviz yağı cildi yumuşatır. Bu sayede cildin tekrar bebeksi bir görünüme ulaşmasını sağlar. Ceviz yağı cildin yağ dengesini kurur. Kuru ciltlerin kuruluğunu ortadan kaldırmada etkilidir. Bu da cildi yağlandırarak yumuşak olmasına katkı sağlar.

Egzama ve sedef hastalığı bir cilt hastalığıdır. Bu hastalıklar ciltte lekeler oluşturur. Ceviz yağı bu alanlar için de kullanılır. Ciltte egzama ve sedef hastalığındaki lekeler aynı zamanda kaşıntıya neden olur. Ceviz yağı kullanmak bu kaşıntıların azalmasına etki eder. Ayrıca hastalığın oluşturduğu lekelere de çözüm olur.

Ceviz yağının cilde faydaları arasında mantar hastalığının tedavisi de vardır. Bu hastalık özellikle ayaklarda etkisini gösterir. Ciddi kaşınmalara sebep olur. Ceviz yağı mantar tedavisi için son derece etkilidir. Çoğu mantar ilacı etkili sonuç vermez. Ancak ceviz yağı oldukça etkili sonuçları ortaya çıkarır.

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kadınların ne büyük şikâyeti genellikle saçları ile ilgilidir. Saçlarının sürekli dökülmesi bu şikâyet durumlarından biridir. Ayrıca her ne kadar saçlarına bakım yapsalar da yeterince parlak olmadığı da sıklıkla kadınlar tarafından dile getirilir.

Ceviz yağı içerisinde proteinler bulunur. Bu proteinler saç derisindeki ölü hücreleri ortadan kaldırır. Bu da saçların çok daha güçlü olmasına sebep olur. Güçlü olan saçlarda ise dökülme sorunu ortadan kalkacaktır. Saçı nemlendireceği için dökülme sorunu kalmayacaktır.

Ceviz yağı tüm bunların dışında saça canlılık ve parlaklık verir. Saçlarda oluşan kepek sorunu için de etkilidir. Ayrıca saçların hızlı şekilde uzamasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı da özellikle kadınlar tarafından oldukça tercih edilir. Ceviz yağından bu sonuçları almak için hafta iki kere saça uygulamak yeterlidir. Kuru saça banyodan önce ceviz yağı sürülür. Masaj yaparak tüm saça yedirilmesi sağlanır. Daha sonra banyoda temizlenir ve durulur. Bu sayede oldukça etkili saçlara kavuşulacağı görülür. Tüm bu etkiler ceviz yağının saça faydaları arasında gösterilir.

Ceviz yağı saçları güçlendirdiği gibi kirpikleri de güçlendirir. Kirpiklerin uzun ve güçlü olması kadınlar tarafından güzelliğin bir simgesi olarak ifade edilir. Bu nedenle de kadınlar genellikle kirpik güçlendirici ürünler kullanır. Ancak bu ürünler içerisindeki barındırdığı kimyasallar nedeniyle istenilen sonucu vermez. Bunun yerine ceviz yağı kullanmak son derece faydalıdır. Hem de doğal bir bakım yapılmış olur. Ceviz yağı sayesinde kirpikler güçlendirerek daha etkili bakışlar elde edilir. Ayrıca ceviz yağı kirpiklerin kalınlaşmasına da yarar. Bu da güçlenen kirpiğin daha iyi gözlenmesini olanaklı kılar.

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Ceviz yağı; saçtan cilde, iç organlardan hafızaya kadar oldukça çok alanda fayda sağlar. Bu faydalardan yararlanabilmek için ceviz yağını ideal ölçüsünde kullanmak gerekir. Bu nedenle de ceviz yağını kullanımının iyi ayarlamak gerekir.

Ceviz yağı doğal bir bitkisel yağdır. Kuru cevizlerden elde edilir. Bitkisel yağlar arasından en pahalı olandır. Ceviz yağın pahalı olsa da doğal olarak üretilmiş olanını almak gereklidir. Aksi durumda kullanan için bir fayda taşımaz.

Ceviz yağı en fazla 10 aya kadar dayanabilir. Bu nedenle raf ömrü ortalama 10 aydır denilir. Ceviz yağı tüketilirken 10 ayı geçmiş ürünlerin tercih edilmemesi önemlidir. Ayrıca yüksek ateşte ısıtılmadan tüketilmelidir. Çünkü ceviz yağ yüksek ateş karşısında tüm besin değerini kaybeder. Bu nedenle ceviz yağını yemeklerde kullanmamak gerekir. Salata ya da soğuk mezelerde kullanarak besin değeri alınmalıdır.

Eğer ceviz yağı saçlar için kullanılmak isteniyorsa; mutlaka masaj yaparak uygulanmalıdır. Bu sayede saça istenilen etkiyi vermesi sağlanır. Ayrıca ceviz yağı ideal kullanımı saçlar için haftada iki defadır. Daha fazla kullanmamaya özen göstermek gerekir.

Ceviz yağı ile yaralar iyileştirilmeye çalışılıyorsa; Bir pamuk yardımı ile yaranın üzerine uygulamak gerekir.  Bu uygulama lekelerin üzeri için de yapılabilir. Sabah akşam günde iki defa uygulanır. Yaranın ya da lekelerin üzerine uygulanan ceviz yağı sayesinde oldukça kısa sürede bu durumdan kurtulmak mümkün hale gelir.

Ceviz yağını cilt bakımı için kullanmak istiyorsanız iki farklı türde de kullanabilirsiniz. Dilerseniz yine pamuk yardımıyla ceviz yağını cildinize sürebilirsiniz. Bu uygulamayı yumuşak şekilde masaj yaparak yapmalısınız. Daha sonra ceviz yağını cildinizde 1o dakika bekletin ve durulayın. Haftada bir defa cildinize bu şekilde bakım yapmak kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlar. Dilerseniz de ceviz yağını günde az miktarda salatalarınızda ya da soslarınızda tüketerek de bu etkiyi yakalayabiliriz. Ceviz yağının cilde uygulanması sırasında direkt cilde sürülmesi daha çok tavsiye edilen bir yöntemdir. Bu sayede cildiniz son derece genç bir görüntüye ulaşabilir.