Chia Tohumu

2016 yılının antioksidanı olan Chia tohumu Salvia Hispanica hakkında merak ettiklerinizi, chia tohumu nedir, chia tohumu tarifleri nelerdir ve chia tohumu ne için kullanılır, chi tohumu zararları nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını öğrenmeniz için size detaylı bir yazı hazırladık. Hep birlikte bu bitkinin bir mucize mi yoksa söylenenlerin söylenti mi olduğu konusunu öğreneceğiz.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, Meksika ve Guetemala ülkelerinde yetişmektedir. Nanegillerden olan bir bitki  tohumudur. Koyu kahverengi ve siyah renklerinde olan bu bitki, kendi ağırlığının 12 katına kadar su çekmektedir.

Bu kadar yoğun su çeken bir bitki olduğundan, suyun emilimi sırasında jel benzeri bir sıvı ortaya çıkarır. Yani oldukça farklıdır. Chia içeren bitkilerin kendilerine has bir tatları vardır. Bu nedenle tatlı ve tuzlu besin oluşturulabilmektedir.

 

Chia Tohumu Nerede Yetişir?

Güney Amerika bitkisi olan Chia tohumu, Meksika, Guatemala gibi bölgelerde yetişir. Çiçekli bir bitki türüdür.

Chia tohumu değişik renklerde bulunur. Beyaz, gri, kahverengi ve siyah gibi renklerden oluşmaktadır. Hafif bir fındık tadı vardır ve sadece suyla karıştırılacak bir jele dönüşebilen nadir bitkilerdendir. Kalorisi az olan ve besin değeri yüksek olan bir bitki arayanlar için oldukça popülerdir.

28 gramlık bir chia tohumunda bulunanlar; 11 gram lif, gr protein, %18 RDA kalsiyum, yüksek oranda manganez, magnezyum gibi besin değerleri bulunmaktadır. Glüten alerjisi olanlar için de oldukça tercih edilir bir besindir.

Chia Tohumu Ne İçindir?

Glüten alerjisi olanların tercih edebileceği bir besin olan chia tohumu, mısır gevrekleri, sebze ve sosların içinde tüketilebilir.

Aynı zamanda yoğurt, pirinç ve hamur işlerinin üzerinde tercih edilebilir. Aztek ve Mayalar tarafından enerji vermek için tercih edilen chia tohumu, hobi bahçeciliğinde de çok fazla tercih edilen bitkiler arasındadır. Omega 3 açısından zengin olan chia, suyla karıştırıldığında uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Bu da uzun zaman aralıklarla acıkmanızı sağlayacaktır. Lezzetli bir ürün olduğundan birçok farklı besinle birlikte tüketilebilir.

Chia Tohumunun Yararları

Özellikle 2016 yılında yılın bitkisi olan chia tohumunun yararları özellikle kilo vermek isteyenler için dikkat çekecek kadar etkili olmasıdır. Öncelikle birçok farklı besin türüyle birlikte tüketilebilen bu ürün, kendi ağırlığının 12 katı kadar su çeker. Yararlarına bakacak olursak:

 • Uzun süre acıkmadan durmanızı sağlar,
 • Kan şekerinizi düzenler,
 • Glütensizdir,
 • Lif ihtiyacınızı karşılamak için birebirdir,
 • Sindirimi düzenler,
 • Metabolizmayı hızlandırır,
 • Az yemek yemenizi sağlar,
 • C vitamini oranı oldukça yüksektir,
 • Adet sancısını azaltır,
 • Yağdan kilo vermeye destek olur,
 • Kalp ve damar sağlığınızı korur.

Tüm bu yararlarının etkili olabilmesi için, sağlıklı beslenme sistemiyle birlikte tüketilmesi gerekecektir. Yoğurt ve sütle tüketimi halinde lezzetli olur.

Chia Tohumunun Zararları

Sağlıklı beslenmediğiniz sürece, chia tohumunun faydaları da etkili olmayacaktır. Besinlerden mucize beklemek gerekmemelidir.

Herhangi bir zararı olmayan chia tohumu kullanımının yaygın olmaması, kolay ulaşılabilir olmasını önlememiştir. Birçok büyük markette chia tohumu bulunur ve herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Chia tohumu kullananların çok tercih ettiği yoğurt ve sütle tüketim dışında, tatlılarda da çok fazla kullanılmaktadır.

Değişik seçenekler arasından kendi damak zevkinize uygun ürünlerle birlikte tükettiğiniz chia tohumunun herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Chia Tohumu Kullanımı Nasıldır?

Oldukça geniş bir kullanım alanı olan chia tohumu, yiyeceklerin içine direkt olarak eklenerek, ya da suya katılarak tüketilebilir.

Günde 100 gram tüketilmesinin yeterli olduğu bir ürün olan chia, yoğurt ve sütün içine katılabilir, hamur işlerinin üzerine atılabilir, soslar, sebzeler ve su ile karıştırılabilir. Jel kıvamına gelerek oldukça aromatik bir yapıya sahip olabilir.

Birkaç saat suda bekleterek içine kakao katıp puding yapabilir, ya da yoğurtla oldukça lezzetli ve doyurucu bir öğün yapabilirsiniz.

Zayıflamak için Chia Tohumu

Kilo vermek için kullanılan chia, uzun süre tok kalmayı sağladığı için tercih edilmektedir. 2 yemek kaşığı chia tohumunda 139 kalori vardır ve vitamin, mineral lif gibi maddeler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

Sağlıklı bir beslenme sistemine ek olarak kullanacağınız chia tohumu ile zayıflama işinden  mucize beklemeden kısa sürede sonuç almak değil ama beslenme listenize bu ürünü ekleyerek kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Kilo vermek istediğinizde ara öğünlerde tercih edeceğiniz chia tohumlarını kullandığınızda, uzun süre acıkmayacağınız için kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.

Birbirinden pratik tariflerle hazırlayacağınız chia tohumlu yiyecekler her zaman sağlıklı besinlerle birlikte iyi gidecektir.

Chia Tohumu Tarifleri

Chia tohumunun baskın bir tadı olmadığı için, her zaman sağlıklı bir beslenme sistemiyle uyum içinde bulunması gerekmektedir.

Chia tohumu tarifleri arasından damak zevkinize uygun çözümleri bulabilirsiniz. Tatlı ve tuzlularla birlikte kullanıldığı için her zaman pratik bir yiyecek yapma alternatifinizin bulunduğu chia tohumu tarifleri ile her zaman karnınızı tok tutma alternatiflerine sahip olacaksınız.

Chia tohumu kullanmak istediğinizde, öncelikle beslenme sisteminizi doğru bir şekilde kurgulamanız gerekecektir. Günde birkaç kez yemek yemek değil, acıktıkça yemek yemeniz, kendinizi çok aç bırakmamanız gerekecektir.

Açlığa dayanabildiğiniz kadar dayanıp, acıkınca yediklerinize çok yüklenmeden ve çok doymadan masadan kalkmanız gerekmektedir. Porsiyonlarınızı küçük tutarak, başarılı bir sistem üretebilirsiniz.

Chia Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

Chia tohumu tüketilmesi için ihtiyacınız olan yiyeceklerin içine atabileceğiniz birer fiske olabileceği gibi, iki yemek kaşığı kadar da tüketebilirsiniz.

Chia tohumunu süt ve balla birlikte karıştırarak, içine rendelenmiş şeftali gibi ürünleri katarak lezzetli ve doyurucu bir tatlı yapabilirsiniz. Sürekli tükettiğiniz yoğurt için de içine katarak kullanabileceğiniz ürünü tüketebilirsiniz. Ama en güzel kullanım biraz kaynatarak ve meyve gibi yiyeceklerle birlikte tüketerek kullanılabilir.

Bu tarifleri en iyi şekilde değerlendirmeniz için ideal bir şekilde kullanabileceğiniz suyunu çektirip kullanma seçeneği, uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu ülkemizde çok yaygın kullanılan bir ürün değildir. İthal edildiği için büyük marketlerde ve seçkin aktarlarda satışı yapılmaktadır.

Biraz yüksek olan fiyatı, döviz fiyatlarının da artması nedeniyle hala yüksektir. Bu nedenle tüketilmesi dengeli tutulduğunda hem bütçe için hem de tek yönlü beslenme eğilimi yaşanmaması için günde iki kaşık tüketmek yeterli olacaktır.

Farklı tarifler üreterek ve kahvaltılarda omletlere katılarak da kullanılabilir. Bir öğünde tüketiliyorsa, diğer bir öğünde tüketimin azaltılması uygun olacaktır. Günümüzde chia tohumu tüketimi belirli bir kesim tarafından tercih edilmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Olmalıdır?

Piyasada bulunan chia tohumları gri ve beyaz renklerde de bulunmaktadır. Ancak tüketilmesi gereken ve makbul olan chia tohumu, kahverengi olmalıdır.

Koyu renkli chia tohumlarının kullanılması her zaman iyi bir seçenektir. Farklı ülkelerden ithal edilen chia tohumlarının renkleri değişik olabilir. Bu nedenle siyaha yakın kahverengi tonlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Farklı kullanımlar da çok sık olmakla birlikte, uzun süreli tokluk sağlaması açısından haşlanması idealdir.

Haşlanarak tüketilmesi ve jelimsi kıvamının korunması durumunda iyi bir sonuç alabileceğiniz chia tohumlarının yoğurt gibi ürünlerle kullanılması gerekecektir. Günde bir kase yeseniz, iyi bir sonuç alabilirsiniz.