Gaps Diyeti

Diyet kelimesi kadın erkek demeden herkesin en büyük problemidir. Toplum olarak yemeyi oldukça seven bir milletiz. Bunun en büyük nedeni de Türk toplumunun misafirperver oluşudur. Gittiğiniz misafirliklerde zorla size bir şeyler yedirilmeye çalışılır. Bunun sonucunda da insanlar sürekli kilolar ile mücadele eder.

Diyet Yapmanın Önemi

Kilo vermek pek çok insanın hayalidir. İnsanlar hem daha sağlıklı bir görünüme ulaşmak için kilo vermek ister. Hem de daha estetik bir şekilde hayattaki varlığına devam etmek ister. Tüm bu sorunlar nedeni ile insanlar sürekli kilo vermenin yollarını arar.

Kilo vermenin en iyi yolu diyet yapmaktır. Çünkü çok fazla hamur işi tüketen ya da yağlı yiyecekler tercih eden birinin ne kadar spor yaparsa yapsın kilo vermesi oldukça zordur. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmek isteniyorsa öncelikli olarak diyet yapmak ve spora yönelmek gerekir.

Pek çok insan diyet yapmanın öneminin farkındadır. Ancak bu farkındalık diyet yapmayı kolaylaştırmamaktadır. Çünkü pazartesi başlanılan diyetler genellikle bir hafta bile dayanmamaktadır. Bu da insanların kilolarına mahkûm olmasını ortaya çıkar.

Bir şekilde kilo veremeyen insanlar sonunda bu kiloları ile yaşamaya başlar. İsteyip de kilo veremeyen insanlar aslında daha da çok strese girer. Bunun sonucunda da daha fazla kilo almaya başlarlar. Aslında kilo verememenin sebebi yanlış diyet programını uygulamaktır. Yanlış uygulanan bir diyet programından ise kilo verdiren bir sonuç beklenemez.

Doğru Diyet Programının Seçimi

İnsanların kilo almalarının sebepleri birbirinden farklıdır. Genellikle insanların çok fazla yedikleri için kilo aldıkları düşünülür. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü kimi zaman fizyolojik ya da psikolojik nedenler de kilo almaya etki eder. Bu nedenle diyet yaparken herkesin uyguladığı programlardan kaçınmak gerekir. Size özel uygulayabileceğiniz bir diyet programını tercih edebilirsiniz.

Diyet yaparken ortaya çıkan pek çok yanlış düşünce vardır. Bu yanlış düşüncelerden biri de sadece kilolu insanların diyet yaptığıdır. Bu oldukça yanlış bir inanıştır. Çünkü günümüzde insanların tek sorunu kilo vermek değildir. Kilo almak ile ilgili de sorun yaşayan pek çok kişi vardır. Kilo vermek isteyen kişiler kadar kilo almak isteyenler de kendine özgü bir diyet programı tercih eder. Doğru diyet programı uygulamak aslında sağlıklı yaşamak isteyen her insanın başvurması gereken bir yol olmalıdır.

 

Gaps Diyeti Nedir?

Özellikle Türkiye’ de son dönemlerde çok fazla kullanılan diyet programı Gaps Diyeti adı ile anılır. Son dönemlerde pek çok ünlü isim Gaps diyeti kullanarak zayıflamayı başarmıştır. Peki, bu kadar etkisini gösteren Gaps diyeti nedir?

Gaps diyeti; temelde kişilerde bozulan bakteri dengesini düzeltmeye yarar. Çünkü kişilerde bakteri dengesinde bir düzensizlik meydana geldiği zaman kişi hızla kilo almaya ve çok zor bir şekilde kilo vermeye başlar.

Bağırsaklarda pek çok mineral ve vitaminler ayrıştırılır. Gaps rahatsızlığı olan insanlarda bu minerallerin ayrışmasında bir sorun ortaya çıkar. Çünkü bu rahatsızlığı olan insanların bağırsaklarında sızıntı vardır. Bu sızıntı da bağırsaklardaki minerallerin hızla dışarı atılmasına neden olur. İşte Gaps diyeti bu problemi ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Bu sayede bağırsaklarda hiçbir sızıntı da ortaya çıkmaz.

Gaps diyetinde bağırsaklarda bulunan hasarın giderilmesi söz konusudur. Bu hasarın giderilmesi sonucunda ise pek çok toksin kana karışmaktan kurtulur. Toksinler sindirilip kana karışmadığı için de kişiler kolaylıkla kilo verebilirler.

Gaps Diyeti Nasıl Yapılır

Gaps diyetinin aşamaları üç ana bölüme ayrılır. Bu bölümler tam anlamı ile Gaps diyeti uygulayanlar için sırasıyla uygulanır. Bu sayede tam anlamı ile bir sonuca ulaşmak da mümkün hale gelir.

  • Gaps diyetinin ilk aşaması hazırlık aşamasıdır. Bu aşamaya Gaps diyetine giriş aşaması da denir. Giriş diyetinde hastalığın kişilere olan etkisi ortadan kaldırılmaya çalışır. Bunun için de psikolojik belirtilerin kaldırılması oldukça önemlidir. Kişi psikolojik değişiklikleri ortadan kaldırdıkça fizyolojik belirtilerde de bir düzelme durumu meydana gelir.
  • Gaps diyetinin ikinci aşaması aslında ana aşamasıdır. Bu ikinci aşamada bağırsak florası tamamen düzeltilir. Böylece hastalık ile ilgili tüm belirtiler ortadan kaldırılır. Gaps diyetinden kişiye özel uygulama son derece önemlidir. Bu sayede herkesin diyetten memnun kalması ve bir sonuç alması sağlanır.
  • Gaps diyetindeki son aşama ise diyet programından çıkıştır. Bu diyet sürekli ömür boyu uygulanması gereken bir diyet değildir. Diyet aşamasında hastalık tedavi edildikten sonra artık diyet uygulamasına ihtiyaç kalmaz. Bu nedenle de yavaş bir şekilde diyeti terk etme başlar.

Gaps diyetindeki bu üç aşama sonucunda kişiler eski sağlığına kavuşur. Bu sayede diyetten büyük oranda başarı elde edilmiş olur.

Gaps Diyeti Kimlere Uygulanır?

Gaps diyeti kimlere uygulanır sorusu diyet özelliklerini ortaya çıkarmada oldukça etkilidir. Gaps diyeti bağırsakları sağlığına kavuşturarak etkili bir sonuç elde etmeyi olanaklı kılar. Bu nedenle sağlıklı bağırsaklara ihtiyaç duyan herkes için uygulanması gereklidir.

Gaps diyeti sadece fiziksel semptomlar görüldüğünde uygulanmaz. Kimi zaman psikolojik semptomlar sonucunda da Gaps diyeti uygulanır. Anksiyete, şizofreni, otizm, epilepsi, obsesif-kompulsif bozukluğa sahip olan kişilerde Gaps diyeti uygulamak oldukça işe yarar. Bu kişilerin hastalıklarında da ciddi anlamda bir düzelme durumu ortaya çıkar.

Gaps diyeti ayrıca; Akdeniz anemisi, diyabet, MS ya da migren gibi fiziksel problemi olan kişilerde de uygulanır. Çünkü hem bu fiziksel hastalıklar hem de psikolojik rahatsızlıklar bağırsak florasının bozulmasına etki eder. Bu bozulmaların önüne geçebilmek için de Gaps diyeti oldukça önemlidir.

Gaps Diyeti Sırasında Kullanılan Besinler Hangileridir?

Gaps diyeti besinleri bir uzman dâhilinde alınmalıdır. Bu sayede diyetin etkileri de oldukça işe yarar bir hale gelir. Bazı besinler Gaps diyetinin olmazsa olmazıdır. Bu besinler sayesinde bağırsak florası dengelenebilir. Özellikle kemik suyu, ev yoğurdu, yer elması, ev yapımı turşu ya da avokado gibi besinler bağırsak florasını düzenlemede son derece etkilidir.

Berna Laçin GAPS Diyeti

Kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde zayıflayan ünlüler her zaman merak konusu olmuştur. Bu ünlülerden biri de Berna Laçin’dir. Bu nedenle insanlar; Berna Laçin nasıl zayıfladı sorusunu sıklıkla dile getiri.

Berna Laçin’ de Gaps diyeti ile zayıflayan ünlüler arasında yer alır. Berna Lâçin ve eşi, bağırsak florasına dikkat ederek beslenme anlayışına sahip Gaps diyetini uyguladı. Bu diyet sonucunda da Berna Lâçin 8 kilo eşi ise 32 kilo verdiklerini açıkladı. Bir sürü haber sitesinde Berna Laçin gaps diyeti ile zayıfladığı yönünde haberler yazıldı.

Bağırsaklar pek çok maddenin sindirilmesi için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bağırsaklarda zararlı ve zararsız çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerden kimisi insan vücudu için son derece yararlıdır. Bu nedenle de kana karışarak kişiye yarar sağlar. Kimi maddeler ise sağlığı olumsuz etkiler. Bu maddeler ise bağırsaklarda süzülerek dışarı atılır. Ancak kimi durumda bağırsaklarda bir sızıntı meydana gelir. Bu sızıntı sonucunda da yararlı ya da yararsız ayrımı yapılmadan tüm besinler kana karışır. Ancak bu kana karışan maddeler içerisinde toksinler ya da ağır metaller de bulunur. Bunun etkisinden kurtulmak için de Gaps diyeti uygulanır.