Goji Berry Hakkında

Kurt üzünü olarak bilinen goji berry meyvesi hakkında birçok insan bilgi edinmek ister. Goji berry yararları, goji berry yan etkileri ya da goji berry çayı gibi birçok konu hakkında merak ettiklerinizi buraya topladık.

Goji Berry Nedir?                                                   

Wolf berry ya da lycium barbarum olarak bilinen goji üzümü, kırmızı renkli, yumuşak ve tatlı-ekşi bir tadı olan yemiş çeşididir.

Çin’de 2000 yıldır tıp sektöründe kullanılmaktadır. Birçok ülkede popülerdir ve goji çileği, goji üzümü ve kurt üzümü olarak adlandırılmaktadır. Bu meyvenin taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak kurusu da aynı etkiyi göstermektedir.

Birçok kişinin çayını tükettiği goji berryi kuru ya da taze olarak tüketilirse daha iyi bir etki gösterecektir.

Goji Berry Nerede Yetişir?

Himalayalar, goji berry meyvesinin doğal ortamı olmakla birlikte, sıcak ve soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Günlük 8 saat güneş alırsa kolayca yetişebilir ve 2 yaşından sonra meyve vermeye başlar.

Her yerde kolay bir şekilde yetişebilen bu meyve için ülkemizde Karadeniz iklimi oldukça uygundur. Bol güneş söz konusu olduğunda daha kolay meyve verecek olan ağaç için en uygun yetişme ortamı bahçe ortamıdır.

Bu meyvenin içindeki polisakkaritler ve serbest radikaller sayesinde antioksidan özelliğinin yaşlanmayı geciktirdiği bilinmektedir. Bu nedenle tüm dünyada yetişme alanlarının geliştirilmesi ve artması sağlanmıştır. Çin, Tibet ve Himalaya bölgesi daha doğal bir yetişme ortamı sağlamaktadır.

Goji Berry Ne İçin Kullanılır?

Yemiş grubu olarak tercih edilen goji berry, tadı güzel bir meyvedir. Tatlı-ekşi tatları sevenler için iyi bir atıştırmalıktır.

Bu yemişin kullanımı oldukça fazla yararı olduğu için neredeyse her türlün sorun için mümkün olmaktadır. Başlıca kullanım alanları:

 • Kan şekerini dengelemek,
 • Tansiyonu dengeli tutmak,
 • Kan dolaşımını düzenlemek,
 • Kansere karşı olarak,
 • Kilo vermeyi destekleyici olarak,
 • Sindirim sistemini düzenlemek için,
 • Antioksidan olduğundan gençliğin sürdürülebilmesi için,
 • Hücre yenilenmesini sağladığı için,
 • Cilt sorunlarının düzelmesine yardım ettiği için çok sık kullanılmaktadır.

Goji berry meyvesinin kullanım amacı, dünya genelinde büyük bir sorun olan kilo vermek için kullanılmasıdır. Kilo vermek isteyenlerin goji berry çayı ya da meyvesini kullanmasının kanıtlanmış etkileri bulunmaktadır.

Kilo Verme ve Goji Berry

Kilo vermek isteyenler, her gün öğünlerden evvel bir avuç goji meyvesi tüketip, yemeğe 15 dakika sonra başladığında kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yapılan birçok çalışma sonucu ortaya çıkan araştırmalarda, goji berry kullananların daha kolay kilo verdiği ve sindirim sisteminin düzene girdiği ortaya çıkmıştır. Kilo vermek istediğinizde, öncelikle sağlıklı beslenme sistemini benimseyip, daha sonra goji berry kullanmaya başlarsanız, bağırsak hareketleriniz hızlanır ve geç acıkırsınız.

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak da tercih edebileceğiniz goji berry meyvesi, bol miktarca C vitamini içerdiğinden bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.

Goji Berry Çayı                                             

Piyasada ilk olarak çayını duyduğumuz goji berry, özellikle sahte ürünlerinin çok fazla olduğu bir bitkisel üründür.

Gerçek goji berry çayı kullanmak istediğinizde, bunu mutlaka güvendiğiniz bir tedarikçiden satın almanız gerekmektedir. Birçok farklı maddelerin yer aldığı goji berry çayının yemeklerden önce ve sonra tüketilmesi durumunda kilo vermeye yardımcı olacağı bilinmektedir.

Ancak birçok kişi, çayını kullandığı bu üründen yeterince verim almamaktadır. Tahmin edeceğiniz üzere her şeyi yiyerek bu çayı içmeniz hiçbir işinize yaramayacaktır. Sağlıklı bir diyet yapılmadığı sürece goji berry çayı da bir işe yaramayacaktır.

Goji Berry Nasıl Tüketilebilir?

Goji berry tüketiminin her gün düzenli olarak yapılmasında bir sakınca yoktur. İnsanların en çok merak ettiği goji berry nasıl kullanılır sorusunun cevabı, meyveyi en doğal şekliyle tüketmektedir.

Goji berry meyvesini acıktığınızda bir silme avuç kadar tüketerek, 15-20 dakika sonra yemeye başlayabilirsiniz. Meyvenin günde 50 gramdan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Fazla tüketilmesi taşikardik sorunlara neden olabilir. Ayrıca kalp ve damar hastalığı olanların hekim kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.

Çin’de birçok yemeğe katılan goji berry meyvesinin suyu da çok faydalıdır. Ancak belirttiğimiz gibi, sahte ürünlere dikkat edilmesi, bilmediğiniz yerlerden ürün satın alınması durumunda dikkatli tüketilmelidir.

Yoğurtlar ve yulaf ezmesiyle birlikte tüketilebilen goji berry meyvesi müsli olarak da kullanılabilir.

Goji Berry Faydaları

Her derde deva bitkilerden olan goji berry faydaları açısından oldukça iyi etkileri olan bir meyvedir. Başlıca faydaları,

 • Yaşlanmayı geciktirir,
 • Kilo vermeye yardımcı olur,
 • Kabızlığı giderir,
 • Daha geç acıkmaya yol açar,
 • Tansiyonu dengeler,
 • Kan dolaşımınızı hızlandırır ve kan şekerini dengeler,
 • Aç karnına tüketildiğinde oldukça uzun süre tok tutar,
 • Çok güçlü bir antioksidandır,
 • Gribi önler,
 • C vitamini oranı oldukça yüksektir,
 • Göz sağlığını korur,
 • Enerji deposudur ve stresi giderir.

Bu faydaları kişinin sağlık durumuna göre değişir. Bu nedenle kronik hastalığı olanların dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Goji Berry Zararları

Goji berry kullanımının fazla olması, ishale neden olabilir. Kronik hastalığı olanların kullanması durumunda ise, dikkat edilmesi gerekmektedir.

Goji berry kullanırken dikkat edilmesi gereken kişiler:

 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar,
 • Diyabet sorunu olanlar,
 • Yüksek tansiyonu olanlar,
 • Polen alerjisi olanlar,
 • Çok tüketilmesi ve gece tüketilmesi uykusuzluğa neden olduğundan uyku sorunu olanlar,
 • Ameliyat olacak olanlar (kan akışını hızlandırır?
 • Selenyum oranı yüksek olduğundan hamilelerdir.

Onun dışında doğal bir meyve olduğu için aşırı tüketilmediği sürece herhangi bir zararı yoktur. Bazı bünyelerde mide bulantısı yapabilir.

Goji Berryi Nereden Satın Almalı?

İnternetten satış konusunda yiyecekler ve gıda ürünleri de çok sık tercih edilmektedir. Ancak goji berry gibi ithal bir ürün söz konusu olduğunda durum değişebilir.

Piyasada birçok sahte ürünün bulunduğu bilinmesine rağmen, insanlar alışveriş yapabilmektedir. Goji üzümü satın almak için aktarlardan güvenilir olanını bulmanız önemlidir. Ayrıca son yıllarda tercih edeceğiniz goji berry alışverişini ülkemizdeki yerli üreticilerden de yapabilirsiniz.

Ülkemizde de yetiştirilmeye başlayan ve goji çileği olarak bilinen bu meyvenin orijinalini ve katkı maddesiz olanını bulmak biraz zordur.

Goji Çileği Karışımları

Goji çileği kullanmak istediğinizde öncelikle sağlığınızın bu duruma elverip vermemesi konusunu dikkate almanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir beslenme sistemine dahil edeceğiniz goji çileğini müslilere katarak kahvaltı edebilirsiniz, yoğurda katarak kalsiyum oranını arttırarak bir ara öğün yapabilirsiniz. Çok çeşitli olarak tüketebileceğiniz goji berry, değişik alternatiflerle günlük beslenme sisteminize dahil edebileceğiniz bir meyvedir.

Özellikle atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz goji berry meyvesi fiyatı yüksek olduğu için, ucuz olan ürünlerden kaçınmanız gerekecektir. Smothie olarak da tüketebileceğiniz goji berry karşımı için içine biraz sıcak su katarak içecek de yapabilirsiniz.

Goji Berry Fiyatları

Piyasada küçük paketler halinde satılan goji berry’nin kilosu 50 TL ve üzerindedir. Bu fiyatın altında olan ürünlerden uzak durmanız, ancak güvenilir satıcılardan ürün almanız gerekecektir.

Piyasa şartlarında bulunan birçok ürün sahtedir ve verimli değildir. Kaliteli bir meyvenin olgunlaşmış ağaçlardan dökülmesi, taze olarak ya da kuru olarak tüketilmesi gerekmektedir. Goji üzümü kullanımı çocuklarda da çok sık tercih edilmektedir. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz goji meyvesi için hekiminize danışmadan tüketim sağlamamanız oldukça önemlidir.