İshale Ne İyi Gelir?

İshal Nedir?

Normalden daha farklı bir şekilde olup dışkının cıvık ve sulu olmasıdır. Bağırsakların bozulması ve sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacına neden olan ishal belli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. İshal insanı sıkıntıya düşmesine neden olan ishalin bu oluşum sebepleri her zaman dikkat etmek gereken bir konudur..

İshale Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

İshale neden olan pek çok neden bulunmaktadır. Oldukça sıkıntılı bir dönem olan ishal dönemi dikkat edilmediği takdirde birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Yediğiniz bozuk yemekler ishale neden olan başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra alkol tüketimi, bakteri ya da parazit tarzı unsurlar,  yapay tatlandırıcı, früktoz, stres, kronik hastalıklar, kullandığınız bazı ilaçlar ve de laktoz intoleransı vb. gibi ishal yapan çok sayıda neden bulunmaktadır.

Yediğiniz Bozuk Yemeklerin Mideye Etkisi

Bozuk yemeklerin ya da bayatlamış yemekler mideye pek çok zarar vermektedir. Bu zararlar içerisinde ishal yapma sorunu da vardır. Evde pişirdiğiniz yemeklerin bayatlamasına müddet vermeden bir iki gün içerisinde tüketmeye özen gösterin. Hazır gıdalar noktasında ise mutlaka son kullanma tarihine göz atmayı ihmal etmeyin. Bu iki durumda sizi ishal olmaktan korur.

Alkol Tüketimi Ve İshal Sorunu

Alkol tüketimi de ishal yapan nedenler arasında bulunmaktadır. Alkol midenin normal düzenini bozduğu ve mideye zarar verdiği için zamanla ishal yapmaktadır. Bu nedenle alkol kullanmama ya da alkol oranınıza dikkat etmeniz gerekir.

Antibiyotiklerin Zararları

Antibiyotiklerin vücuda yararı olduğu gibi zararları da mevcuttur.  Bu zararlar dolaylı yoldan hissedilmektedir. Dolaylı bir etki olan ishalle neden olan antibiyotik tarzı pek çok ilaç aynı etkiye sahiptir. Öyle ki antibiyotikler başta olmak üzere tüm ilaçlarınızı doktor kontrolünde alınması sağlınız açısından önem arz etmektedir.

Kronik Hastalıkların İshale Yol Açması

Kronik hastalık kişinin belli dönem kapsamını oluşturan hatalığa verilen genel addır. İshale neden olan bazı kronik hastalıklar mevcuttur. Bunların içerisinde önemli bir yer tutan hastalık tabii ki çölyak hastalığıdır. Çölyak bir mide rahatsızlığı olup kişinin ishal olmasına ve sık sık ağrılar yaşamasına neden olmaktadır. Kişi bu hastalığın tedavisi boyunca sık aralıklar ile ishal ile karşı karşıya gelmektedir.

Bakteri Ve Virüslerin İshale Etkisi

En basitinden sudan bile bulaşabilen virüsler ve bakteriler de ishal yapan büyük etkenlerdendir. Mide ve bağırsakların hasar görmesine ve rahatsız bir durum oluşturan virüsler iltihaba yol açmaktadır. Bu nedenle yeme ve içme alışkanlıklarınıza özen göstermeniz gerekir. Kesinlikle güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyiniz, kapalı olmayan su şişelerindeki suları satın almayınız, açık olan evdeki ya da sokaktaki hiçbir yiyeceği tüketmeyiniz, evde yemek yapmadan önce tüm malzemelerinizi güzelce yıkayınız. Bu ve buna benzer pek çok unsura dikkat ettiğiniz takdirde sağlığınıza da dikkat etmiş olursunuz.

İshal Olunca Hangi Durumlar Görülmektedir?

İshal olunca bazı olağanüstü durumlar görülmektedir. İnsanı rahatsız eden ve günlük yaşamında sorun teşkil eden ishal şikâyetleri arasında olan bazı durumlar şu şekildedir:

 • Mide bulantısı
 • Dışkının cıvık olması
 • Ağız kuruluğu
 • Genel olarak susuzluk
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Midede guruldama şeklinde sesler çıkması
 • Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı
 • Karında görülen kramplar
 • Ateşlenme görülme

İshale İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

İshale en iyi gelen şey sudur. Su ile birlikte şeker ve tuz gibi gıdaların da tüketilmesi faydalı olacaktır. Tuz ve şeker hem sıvı kaybını hem çabuk düzelmenize yardımcı olacaktır. Size iyi gelen en iyi yollarından biri de eğer ilaç kullanmama taraftarı iseniz sporcu çorbasıdır. Kendinize evde sporcu çorbası yaparak da ishalden kurtulmanın yoluna bakabilirsiniz. Sporcu çorbasının dışında da elma suyu tüketerek de ishalden kurtulmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız suya bir miktar tuz ekleyerek aldığınız suyun vücuttan kolayca atılmamasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız su eğer vücuttan kolaylıkla atılmayıp vücutta kalırsa ishal dolayısı ile kaybettiğiniz su kaybı dengelenmiş olur. Böylelikle daha da çabuk iyileşmenize yardımcı olur. İshale ne iyi gelirle ilgili bilgi verdikten sonra ishal olursanız ne tüketmemeniz gerekir ile ilgili maddeler aşağıdadır.

İshal Olunca Tüketilmemesi Gereken İçecekler

 • Alkol
 • Şekerli içecekler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Kafein içeren içecekler

Not: Bu içeceklerin yerine bol bol su içilmesi ishal sürecinizde oldukça faydalı olacaktır.

İshale İyi Gelen Çaylar

Bitkisel çaylar sadece ishal olduğunuzda değil normal günlük hayatınızda da oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Özellikle halsizliği gidermek, yorgunluğu atmanıza yardım olan bitkisel çaylar ishal olduğunuzda da iyileşmenize yardımcı olmaktadır.

İshale birebir gelen çaylar arasında zencefil çayı, papatya çayı, nane çayı, meyan kökü çayı ve yeşil çay vb. gibi bitkisel çaylar bulunmaktadır. Bu çayların pek çok yararı bulunmaktadır. Örneğin zencefil çayı ishali durdurur ve halsizliğinizi olabildiğince azaltmanızı sağlar. Ayrıca zencefil çayı suya olan ihtiyacınızı da karşılayarak rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra yeşil çay da aynı zencefil çayı iyi iyileştirici özelliğe sahiptir. Yeşil çay potansiyeli bakımından lif oluşumu sağlayıp daha hızlı iyileşmenizi gerçekleştirmektedir.

Papatya Çayı ise özellikle mideye nüfus ettiği için midede oluşmuş hasarı onarmaktadır. Bu nedenle ishal olduğunuz zaman papatya çayı kullanarak midenizdeki bakterileri temizleyebilirsiniz. Böylelikle ishalden bir an önce kurtulabilirsiniz.

İshal Olduğunuzda İçilmesi Faydalı İçecekler Listesi

İshal olduğunuz takdirde belli gıdalardan uzak durmanız gerekirken belli gıdaları ise sıklıkla tüketmeniz gerekir. Özellikle ishal döneminizde şunları tüketerek kendine avantaj sağlayabilirsiniz:

 • Limon ya da limon suyu
 • Su
 • Türk kahvesi

Limon ya da limon suyu: limon tüketmenin normalde insan vücuduna olan faydası hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. İçeriğindeki özellik sayesinde vücutta bulunan mikropları öldürerek ishale engel olabilirsiniz.

Su: Vücut ishal olduğu an itibari ile sıvı kaybetmeye başlamış olduğundan kişinin kaybolan sıvı ihtiyacını dengelemek için mutlak suretle su tüketmesi gerekir. En az 1 Lt su tüketmesi oldukça iyidir.

Not: Eğer bir bebeğiniz varsa ve ishal olmuşsa kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Bebeklerde Bu durum oldukça ciddi bir sorundur.

Türk Kahvesi: Kişi ishal olduğu zaman özellikle kafein ve kafein içeren her türlü gıda ve içeceklerden uzak durması gerekir. Ancak Türk kahvesi dışkıyı katılaştırdığından vücudunuza fayda sağlayacaktır. Bu nedenle kafeinden uzak dururken Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

İshale Olduğunuzda Yenilmesi Faydalı Yiyecekler

İshal için vücuda gerekli besin alınmalıdır. Çünkü ishal olduğunuz zaman bünyenizde bir yorgunluk ve sıvı kaybı ile bir halsizleşme görülecektir. Öyle ki böyle durumlarda besin değeri yüksek olan gıdaları tüketmekte fayda vardır. İshal olduğunuzda size fayda sağlayacak besinler şunlardır:

 • Pirinç
 • Patates
 • Bal
 • Muz
 • Kepek emeği
 • Sarımsak

Yukarıdaki gıdalardan bazıları vücudunuzda var olan mikropların yok olmasını sağlarken bir kısmı da kaybolan enerjinizin yerine gelmesinde birebir çözüm yaratmaktadır. Bu nedenle ishal olduğunuzda faydalı içecek ve gıdalar almanıza rağmen halen süren bir ishal sorununuz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.