Isırgan Otu Çayı

Hayatımızın her anında bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmaktayız. Ansızın ortaya çıkan sağlık sorunları ve daha birçok problem için bizlere farklı çözüm yolları sunulmaktadır. Lakin düşüncelerimizden dolayı bazen bu çözüm yollarını kullanmaktan çekiniyoruz. Yaşadığımız durumları ortadan kaldırmak içinse doğal ilaçları kullanmak bizlerin yararına olacaktır.

Doğa yetişen birçok bitki içerisinde barındırmış olduğu bazı maddeler ile sağlık sorunlarına kolay bir şekilde çözüm üretmektedir. Son dönemlerde ise aktarlarda sıklıkla satılan ve bitki tedavilerinde önem taşıyan ısırgan otu çayı doğal tedavi yöntemleri arasında birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Genellikle bilim adamları tarafından da sürekli olarak lanse edildiği için son dönemlerde adını sıklıkla duymaktayız.

Isırgan Otu Nedir?

Isırgan otu nedir sorusunun cevabını arıyorsanız öncelikle tıp ve sağlık alanında sıklıkla tercih edilen bir ürün olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Doğal ortamlarda ve güneş ışınları ile yetiştirilen bu bitkinin içerisinde birçok yararlı madde bulunmaktadır. Bu sayede de günümüzde sağlık alanında ön plana çıkmayı başarmıştır.

İçerisinde barındırmış olduğu birçok madde ve besin sayesinde sizlerin sağlık sorunlara kısa bir süre içerisinde çözüm bulmaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olarak da kabul edilen bu ürün sizlerin birçok beklentisini kısa bir süre içerisinde karşılamaktadır. Düzgün kullanmaya her zaman için özen göstermeniz gerekmektedir.

Isırgan Otu Faydaları

Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan ısırgan otu faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. Yaşadığınız birçok sorunu ortadan kaldırdığı gibi vücudunuzun yenilemesini de yardımcı olmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman kronik rahatsızlıklara bile iyi gelmektedir. Hep birlikte bu bitkinin faydalarına daha yakında göz atarak sorunlarımıza anında çözüm üretelim.

 • İdrar sökücü: İçerisinde barındırmış olduğu maddeler sayesinde yaşadığınız idrar sorunlarına başarılı bir şekilde çözüm üretmektedir. İdrar kesesinde oluşan iltihaplar ve daha birçok virüs, bakteri kolaylıkla vücut dışarısına atılmaktadır. İdrar enfeksiyonlarının tedavilerinin de kolaylıkla kullanılabilir
 • Demir eksikliği: Bitkinin temelinde yatan en büyük bileşenler demir özelliği taşımaktadır. Bu saye de vücudunuzda bulunan demir eksikliğini kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır
 • Anemi tedavisi: Kronik bir rahatsız olarak görülen ve sık sık nöbet geçirmenizi sağlayan bu rahatsızlığı dinginleştiren en önemli tedaviler arasında yer almaktadır. Yaşadığınız rahatsızlığı doğru kullanım sonucu ortadan bile kaldırmaktadır
 • Vücudu yeniler ve temizler: Detoks planları arasında yer alan bitki sizlerin vücudunda biriken asitlerin ve bakterilerin kısaca yok olmasını sağlamaktadır. Sıklıkla idrara çıkardığı için zararlı maddeleri vücuttan atmanıza yardımcı olmaktadır
 • Kemik rahatsızlıklarını ortadan kaldırır: Artrit belirtilerin hafiflemesine ve ortadan kalkmasına yardımcı olur. Böylece el ve ayak kemiklerinde görülen rahatsızlıkları kısa bir süre içerisinde sizlerden uzaklaştırır
 • Organlarınızı temizler: Karaciğerlerinde yaşadığınız sorunları tamamen ortadan kaldıracak özellikleri bulunmaktadır. Böbreklerinizin ise çalışma sistemini daha da hızlandırdığı için gayet temiz bir vücuda sahip olabileceksiniz.
 • Bağışıklık sistemini korur ve düzenler: Vücudunuzun en önemli kısmı kesinlikle bağışıklık sistemidir. İçerisinde barındırmış olduğu bileşenler sayesinde vücudunuzu birçok rahatsızlığa karşı koruyor ve tuvalet, sindirim sorunu yaşayanlara kısa bir süre içerisinde çözüm üretebiliyor.
 • Grip ve soğuk algınlıklarını ortadan kaldırıyor: Kış aylarında kullanmanız ile birlikte soğuk algınlıklarını büyük ölçüde engelliyor. Bu sayede de farenjit, sinüzit gibi hastalıklardan sizleri koruyor bademcik sorunları ortadan kaldırıyor.
 • Vitamin eksikliğini ortadan kaldırır: Vitamin konusunda yaşadığınız sorunlara da kısa bir süre içerisinde çözüm bulmaktadır. Dilediğiniz gibi kullanabilir ve yaşadığınız sorunlara kolaylıkla çözüm üretebilirsiniz. İçerisinde barındırmış olduğu C ve D vitaminleri ile de birçok konuda vücudunuza yarar sağlamaktadır.

Isırgan Otu Zaraları

Isırgan otu zararları konusunda önemli veya kalıcı etkileri bulunmamaktadır. Kullanırken dikkat etmeniz ile birlikte gün içerisinde belirtilen ölçütlerin dışına çıkmamanız gerekmektedir. Bu sayede de herhangi bir yan etki ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Mide rahatsızlıkları olan insanların kullanmasında sakınca olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Nitekim bazı mide rahatsızlıklarını ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Kronik herhangi bir rahatsızlığınız varsa kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Daha sonrasında ise rahatsızlığınıza göre belirtilen ölçütleri kullanmalısınız. Fazla içince sorunlarınızdan kurtulmuyorsunuz dolayısıyla doğru ve ölçülü şekilde davranmalısınız. Alerjik durumlarda ise en yakın sağlık merkezine giderek gerekli tenkitleri yaptırmalısınız. Diğer önemli bir husus ise düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ile birlikte kullanmamanızdır. Bu sayede de herhangi bir sorun yaşamadan istediğiniz tedaviye kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Genellikle ısırgan otu çayı nasıl hazırlanır sorusu birçok probleme göre farklılıklar göstermektedir. Yaşadığınız sorunlara göre sizlere sunulmuş olan kürleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ülkemizde ve Dünya’da kullanılması Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bu bitki için üç demleme yöntemi kullanılmaktadır.

 • 2 veya 3 kaşık kuru ısırgan otunu bir su bardağı içerisinde on dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreç içerisinde bardağın ağız kısmını kapatarak herhangi bir virüs ve parazit içeriye girmesini engelleyebilirsiniz. Süre dolduktan sonra ise bardağı kolayca süzerek içebilirsiniz. Günde bu şekilde en fazla beş bardak içmeniz önerilmektedir.
 • Taze yapraklık ısırgan otu içinse iki litrelik sıcak bir suya ihtiyacınız vardır. Sürahi içerisine ısırgan otu yapraklarını ve suyu boşaltabilirsiniz. Daha sonrasında ise bu iki maddenin birbirine karışması yani demlenmesi için kırk dakikalık bekleme süresine ihtiyacınız vardır. Bu süreç içerisinde hijyenik bir ortamda ağzı kapalı şekilde bekletebilirsiniz. Günlük iki litre içmeniz sizlere yardımcı olacaktır.
 • Demleme yönteminin dışında kullanmak içinse farklı bir alternatif sunulmaktadır. 800 gram taze ısırgan otu yaprağını ince ince kıymalısınız. Daha sonrasında ise bunları kaymış suyun içerisinde yaklaşık on dakika bekletiniz. Bu işlem sırasında kabın ağzını kapatınız. Sürenin dolması ile birlikte de ısırgan otunu süzünüz ve tereyağı ile birlikte kavurunuz. İçine isteğe göre sarımsak veya soğanda koyulabilir.
Isırgan Otu Nerede Yetişir?

Isırgan otu nerede yetişir sorusunun cevabı ise Ege Bölgesi’nde sizlere sunulmaktadır. Genelde bu bölgede birçok tarım işi ile uğraşan birey kolaylıkla yetiştirmektedir. Ülkemizde aktarlara ve bitki alanında ki gelişmelere bu bölge üzerinden sunulmaktadır. Ekim yapmak isteyen tarımcılar ise genelde Nisan, Haziran ve Mayıs aylarını seçmektedir. Bu sayede de altı aylık periyoda da bitki elde edebilmektedirler.

Günümüzde evde yetiştirmek isteyen bireyler içinse farklı metotlar kullanılmaktadır. Son dönemlerde tercih edilen en önemli yöntem ise balkonda ve çatı katında yetiştirmektedir. Güneş ışınları ve doğru sulama teknikleri ile sizlerde bitki kolaylıkla üretebilirsiniz. Demir takviyesi yaparak kolaylıkla da çözüm üretebilirsiniz. Ülkemizde tarım alanlarının dışında bu şekilde üretim son dönemlerde yaygınlaşmıştır.

Isırgan Otu Nerelerde Kullanılır

Günümüzde ısırgan oto nerelerde kullanılır sorusunun en büyük cevabı kesinlikle tıp alanıdır. Son dönemlerde birçok bilim insanı tarafından doğal tedavi yöntemleri arasında kullanılmaktadır. Vücudu yenileme ve düzenleme etkileri olduğu içinde doktorlar tarafından detoks yöntemleri arasında değerlendirilmektedir. Evlerimizde veya yaşadığımız sorunlarda sıklıkla kullandığımız bu ürünlerin git gide yayıldığı ve kısa bir dönem sonra da modern tıp alanında çığır açacağı birçok bilim insanı tarafından lanse edilmektedir.