Kara Sarımsak Hakkında

Her geçen gün yeni bir besin ya da bitkinin patlama yaptığı günümüzde, insanlar daha sağlıklı olabilmek için birçok farklı yol deniyor. Bunlardan biri de, bin bir derde deva sarımsağın yeni bir şekli olarak ortaya çıktı. Milyonlarca insanın merak ettiği kara sarımsak nedir, kara sarımsak ne işe yarar ve nasıl oluşur gibi soruların cevabını araştırdık ve yazımızı oluşturduk.

Kara Sarımsak Nedir?                                          

Normal sarımsağın belirli koşullar altında kurutulmuş hali olan kara sarımsak, fermentasyon sonucu siyah renge dönüştüğü için kansere karşı doğal bir reçete olarak kullanılmaya başlamıştır.

Normal sarımsak gibi ağız kokusuna neden olmayan kara sarımsak, Uzakdoğu, Japonya ve Avusturalya gibi ülkelerin mutfaklarında çok tercih edilen bir üründür. Yenilebildiği gibi, saç bakımında da çok sık tercih edilir ve dökülen saçların tedavisi için oldukça önemlidir.

Şampuan ve serum olarak kullanılan ürünleriyle saç bakımı için de çok fazla tercih edilen kara sarımsak, birçok insanın hem içten hem de topikal olarak kullandığı bir üründür.

Kara Sarımsağın Faydaları

Kara sarımsak, normal sarımsaktan farksız olmakla birlikte, etki bakımdan bir seviye daha üsttedir. Bu nedenle saç bakımı dışında da birçok farklı amaçla kullanılır.

Ülkemizde çok yeni olan bu konu hakkında siyah sarımsak faydaları makaleleri yazılmasına rağmen hala gereken önemi anlaşılmamıştır. Birkaç faydasından bahsetmek gerekirse:

 • Enfeksiyonlara karşı iyi bir savaşçıdır,
 • Kansere karşı daha fazla etkisi vardır,
 • Kolesterolü düşürücü etkisi de normal sarımsaktan daha fazladır,
 • Normal sarımsaktan 2 kar daha yüksek antioksidan içermektedir,
 • Alzheimera karşı oldukça etkilidir,
 • Romatoid artrit tedavisinde kullanılır,
 • Kuru meyveye benzeyen tatlımsı bir tadı vardır, bu nedenle koku da yapmaz,
 • Saç sağlığı için oldukça iyidir, dökülen saçların yeniden çıkmasını hızlandırır.

Saç sağlığı için oldukça iyi bir ürün olan siyah sarımsak saçı dökülen kişiler için oldukça başarılı bir saç yenileyicidir.

Kara Sarımsak Nasıl Tüketilir?

Tabletleri ya da granüllerini tüketmek yerine daha fazla tercih edeceğiniz kara sarımsak kullananlar genelde günde bir tane baş tüketmektedir.

Tansiyonu da düşürdüğü için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bitkisel bir destek gibi kullanılabilecek olan kara sarımsağın herhangi bir sakıncası olmadığı için abartmamak kaydıyla kullanılması gerekmektedir.

Günde bir iki adet tüketilebilir ve koku yapmadığından dolayı kolay bir şekilde kullanılabilir. Günde bir diş kara sarımsak tüketmek,  etkisini görmek için düzenli kullanmak yeterlidir.

Saçlar için Kara Sarımsak Şampuanı

Büyük küçük herkesin sorunu olan saç dökülmesi, kozmetik şampuanlarla önüne geçilecek bir durum değildir. Doğal ürünler arayanların güvenle tercih edebilecekleri kara sarımsak şampuanı, saç dökülmesi sorunlarının giderilmesini sağlamaktadır.

Saçların sağlıklı ve güçlü olması için kullanacağınız ürünlerden biri olan serum da, siyah sarımsak mucizesinin içinde olduğu bir setle kullanılabiliyor. Birçok insan saç sorunlarının nasıl giderileceğine dair çözümler arar. Bu nedenle yeni bir yöntem olan kara sarımsak da insanların dikkatini çekmektedir.

Farklı seçenekler ve kullanım şekilleriyle yararlanabileceğiniz kara sarımsak, saç bakımı için tercih edilen bir ürün olarak öne çıkmıştır.

Kara Sarımsağın Saçlara Faydası          

Saçlara faydasının sonuçlarını alan kullanıcılar tarafından mucizevi olarak nitelendirilen sarımsak, doğal olarak saç diplerine uygulandığında, saçkıran gibi sorunların kısa sürede düzeldiği biliniyor.

Saçlarınızın dökülmesi, ince olması ve sağlıksız görünmesi gibi sorunları varsa, kara sarımsak şampuanı kullanabilirsiniz. Hoş kokusuyla sarımsağın kokusunu bastıran bu ürün, birçok kişinin merak ettiği saç serumuyla birlikte kullanıldığında, 10 gün içinde gözle görülür sonuçların alınması mümkün olabiliyor.

Şampuan ve serum şeklinde satılan setin herhangi bir etkisi olup olmadığı konusunda gerçek kullanıcı yorumlarını kadın forum sitelerinden bulabilirsiniz. 10 gün kullanılan ürün, günde 2 kez kullanıldığında saçların daha hacimli ve saç köklerinden yeni saçların çıkmasının daha yüksek bir ihtimal olduğu söylenmektedir.

Herhangi bir kanıtlanmış etkisi olmasa da, birçok kişi sarımsağın doğal halinin saç üzerindeki etkilerini bildiği için, ürünü kullanırken sakınca görmemektedir.

Kara Sarımsak Nasıl Yapılır?

Özel olarak fermente edilen kara sarımsağı evde yapmak biraz güçtür. Bu nedenle aktarlardan satın alabilirsiniz.

Kara sarımsak, sarımsak gibi faydalar içerir ve sadece daha etkili faydalar görülmesini sağlar. Herhangi bir katkı maddesi ya da yabancı madde bulunmadığından güvenle tüketilebildiği gibi saç ve cilt bakımı için de kullanılabilir.

Kara Sarımsak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kara sarımsak ve sarımsak, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilaçların etkisini azaltmaktadır. Aşağıdaki hususlara dikkat ederek kara sarımsak ya da normal sarımsak kullanmanız, bazı durumlarda bilgi sahibi olarak kullanım yapmanız için önemlidir.

 • Doğum kontrol haplarının etkilerinin azalmasına neden olabilir,
 • Düşük tansiyonu olan kişilerin bayılmasına neden olabilir,
 • Aşırı tüketilmesi kötü ter kokusuna neden olabilir,
 • Bazı ciltlere alerji yapabilir,
 • Kan sulandırıcı kullanırken dikkat etmeniz gerekebilir,

Bu hususlara dikkat ederek kullanırsanız oldukça başarılı sonuçlar alabilirsiniz ve sağlık açısından yararlarını kısa sürede görebilirsiniz.

Siyah Sarımsak Yağı

Siyah sarımsak yağı, saç bakımında çok sık tercih edilen bir üründür. Yağ oranı yüzde 40’larda olan siyah sarımsağın yağını saç diplerine sürerek masaj yaptığınızda, oldukça yararlı bir etki görürsünüz.

Saçkıran, saç dökülmesi ve diğer saç sorunlarında kullanacağınız siyah sarımsak yağıyla her zaman sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz. Ancak piyasada pek çok ürün gibi siyah sarımsak yağı da sahtesi olan ürünlerdendir. Bu nedenle güvenilir ve bilindik markaları tercih etmeniz gerekecektir.

Siyah Sarımsak Fiyatları

Siyah sarımsak kilosu 40 dolar civarındadır. Yani fiyatı normal sarımsaktan daha yüksektir. Bir çeşit piyasa oluşturulmuş olan kara sarımsak fiyatları konusunda da abartılı ücretlendirmeler söz konusudur.

Ülkemizde yeni bir ürün olmasına rağmen yetiştirilmeye başlanan siyah sarımsak bazen ithal de edilebilen bir üründür. Yanlış fermente edilmiş örnekleri çok fazladır ve bu  nedenle ürünün gerçek siyah sarımsak olup olmadığını anlamak epey zor olacaktır.

İnternette birçok farklı siyah sarımsak ürünü bulunmaktadır ve bu ürünlerin orijinalliği de şüphelidir.

Vusla Kara Sarımsak Şampuanı

Birçok kara sarımsak ürünü gibi, Vusla kara sarımsak şampuanı da piyasanın popüler ürünlerinden biridir.

Ürün hakkında güvenilir bilgiler bulunmamakla birlikte, Vusla kara sarımsak şampuanı kullananlar durumdan memnun değildir. Bu tür ürünler her ne kadar bitkisel olsa da içerikleri tam olarak bilinmemektedir ve bilimsel olarak onaylanmış ürünler değildir.

Bu tür alışverişler riskli durumlar olduğu için, mutlaka bilinçli olmanız gerekecektir. Aksi takdirde saçlarınızın sağlığını tehlikeye atabilir, paranızı boş yere tüketebilirsiniz.

Kara Sarımsak Nasıl Kullanılmalıdır?

Bitkinin yağını saçlarınızın diplerine sürebilir, gerçek kara sarımsak dişini günde bir kez tüketebilirsiniz. Bu şekilde sağlıklı ve doğal bir kullanım sağlanmış olacaktır.

Her ürünü kullanmadan önce mutlaka kronik hastalığınız için kullandığınız ilaçlarla etkileşimi olup olmamasına, sizin için kullanılabilir olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak kullanmadan hiçbir ürünün etkisini göremezsiniz.

Sağlığınız açısından risk olmadığı sürece, hiçbir yan etkisi olmayan bu ürünün aşırı kullanımından kaçınılmalı, bu kullanım sonrası düzenli olarak hekim kontrollerinizi sağlamalısınız.

Kara sarımsak yerine boyanmış sarımsakların satıldığını unutmamalı, bu ürünleri güvenilir yerlerden satın almaya özen göstermelisiniz.