Kedi Otu Çayı

Yaşadığımız sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulması hepimizin en büyük arzusu haline gelmiştir. Genelde bu konuda bizlere ilaç tedavileri yardımcı olsa da yan etkilerinden dolayı hepimiz kötü bir şekilde hayatımız devam ettirmektedir. Tabiri caizse bir yerimizi düzeltirken bir yerimizi de olumsuz bir şekilde etkiliyoruz. Buda bizlerin canını fazlasıyla sıkıyor.

Doğal tedavi yöntemleri son dönemlerde kendisini fazlasıyla ön plana çıkarmıştır. Genel olarak birçok soruna çözüm ürettiğimiz bu alan sayesinde kolaylıkla yaşadığımız problemleri ortadan kaldırabiliyoruz. Üstelik yan etkileri de olmadığı için sağlığımıza her zaman için doğru bir şekilde yön veriyoruz. Kedi otu çayı ile tedavi de son zamanlarda birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kedi Otu Nedir?

Günümüzde kedi otu nedir sorusu kulaktan dolma bilgiler ile tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. İnceleyecek olursak ise bu otun içerisinde birçok besin kaynağı ve yararlı madde bulunmaktadır. Köklerinden gövdesine hatta yapraklarına varana kadar her anlamda besin değeri yüksektir. Bu sayede de birçok konuda bizlerin beklentilerini karşılamaktadır.

Tedavi konusunda da ise bu bitki çay şeklinde sunulmaktadır. Bu sayede de gün içerisinde belli ölçütler ile kullanıyor ve faydalarından kolaylıkla yararlanıyoruz. Geçmiş dönemlerden beridir sıcak ülkeler tarafından tıp alanında kullanılıyor olsa da son dönemlerde bizlerinde ülkesinde ön plana çıkmayı başarmıştır. Zararsız olduğu içinde gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir.

Kedi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kedi otu çayı nasıl hazırlanır diyorsanız sizleri kullanım alanlarınıza göre farklılıkla beklemektedir. Ülkemizde son dönemlerde tercih edilmeye başlanan bu bitkinin farklı demleme yöntemlerinden sizlerde faydalanabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir diğer durum ise fazla içmeniz yararlı olmayacaktır. Daima düzenli içmeniz sizleri başarılı bir şekilde etkileyecektir.

  • 5 gram bitkiyi sıcak suyun içerisine atmanız gerekmektedir. Gram hesabı yapmaktan sakınanlar içinse iki çay kaşığı olarak adlandırılabilir. Bu işlemi yaparken mutlaka sürahi gibi ürünlerden faydalanmanız gerekmektedir. Yaklaşık on saat dinlendirerek kullanabilirsiniz.
  • Sıcak suda demlemek istemeyenler içinse soğuk su demleme yöntemi önerilmektedir. 5 gram yani iki çay kaşığı kedi otu bitkisini soğuk suyun içerisine atmanız gerekmektedir. Sürahi içerisinde yapmanız mutlaka yarar var. Demleme işlemi içinse yaklaşık on iki saat beklemeniz gerekmektedir.

Kedi Otu Faydaları

Modern ve doğal sağlık yöntemleri arasında kedi otu faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Büyüme evresinden olgunluk aşamasına kadar içerisinde barındırmış olduğu besin değerleri ile de sağlık sorunlarını kolayca ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede de kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Son dönemlerde ise doktorlar tarafında da belli konularda önerilmektedir.

  • Yaraların iyileşmesini sağlar: Yaşam alanı içerisinde yaşamış olduğunuz bazı sorunlar ile birlikte ortaya çıkan yaraların tedavi süresini ciddi anlamda hızlandırmaktadır. Bu sayede de sizlerin ciltlerinde veya bölgesel olarak oluşan yaralarını ortadan kaldırmaktadır. Belirlenen ölçüde kullanıldığı takdirde kısa bir süre içerisinde çözüm alınabilmektedir.
  • Mikrop ve bakteri sorunlarını ortadan kaldırır: Vücut içerisinde oluşmuş mikrop ve bakterilerin kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulması kesinlikle önemlidir. Bu alanda da kedi otu sizlere fazlasıyla yarar sağlayacaktır. Gün içerisinde doğru kullanım ile birlikte mikrop ve bakterilerden kurtulabilirsiniz.
  • Sinir sistemini düzenler: Agresif ve sürekli olarak sinirli bir kişiliğe sahipseniz bu bitkiyi gönül rahatlığı tercih edebilirsiniz. İçerisinde barındırmış olduğu bileşenler sayesinde son dönemlerde kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Sinir sistemini düzenlediği içinde sizlere ciddi anlamda yarar sağlamaktadır.
  • Kalp çarpıntılarını sonlandırır: Stres ve heyecana bağlı oluşan kalp çarpıntılarını kısa bir süre içerisinde çözümlemektedir. Belirtilen ölçüde kullanıldığı takdirde muhakkak sizlere iyi gelecektir.
  • Uykusuz sorunları çözmektedir: Düzenli uyku alışkanlığına sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İçerisinde bulundurmuş olduğu besinler sayesinde uyku konusunda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmaktadır. Uyku alışkanlığı kazanmak isteyenler için vazgeçilmez bir bitki olmayı başarmıştır.
  • Ateşi düşürür: Günümüzde soğuk algınlığı ile ortaya çıkan ateş sorunu bu bitki sayesinde başarılı bir şekilde çözümlenmektedir. Ateşinizin yükseldiği anlarda kullanabilir ve doğru sonuçlar üretebilirsiniz. Bu sayede de yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Baş dönmesi ve araç tutması gibi problemleri çözüme kavuşturur: İçerisinde bulundurmuş olduğu maddeler sayesinde vücudun düzenlemesini sağlamaktadır. Bu sayede de baş dönmesi gibi sorunları sizlerden uzak tutmaktadır. Araç tutması ve kusma hissi gibi durumlara da çözüm üretmenizi sağlamaktadır.
  • Sara hastalarına iyi gelmektedir: Bitkinin özellikle kök kısımlarında yer alan yararlı besinler sayesinde sara nöbeti geçiren bireylere fazlasıyla iyi gelmektedir. Günümüzde birçok sara hastası tarafından kullanılmaktadır. Demir değeri yüksek olduğu içinde hücreleri beslemektedir.

Kedi Otu Zararlar

Tedavi yöntemleri arasında kullanılan kedi otu zararları ile kendisini hiçbir zaman ön plana çıkarmamıştır. Kişisel olarak yapılan gözlemlerde kalıcı etkileri veya zararları bulunmamaktadır. Lakin buna güvenip düzensiz bir şekilde kullanmamanızda mutlaka yarar var. Çünkü alerjik durumlarda farklı sonuçlar doğura bilmektedir.

İçerisinde ki bileşenlerden ötürü alkol tedavisi gören, karaciğer nakli olmuş olan ve hamilelerin, çocukların kullanmaması gerekmektedir. Uyarıcı etkisi olduğu içinde bazı kişilerde cinsel duyguları hareketlendirebilmektedir. Alkol tedavisinde ise uyarıcı etkilerin ortaya çıkması ile birlikte kullanıcıyı farklı alanlara sevk etmektedir. Düzenli olarak ilaç kullanan bireylerinde bu bitkiye kullanmamsın da kesinlikle yarar var. Nitekim bazı ilaçlar sizleri bu bitki ile etkileşime girerek kötü bir yönde etkileyebilir.  Bu durumların dışında olana her birey güvenilir adreslerden bitkiyi alarak kolay bir şekilde kullanabilir. Fakat kullanmaya başladığınız anda ters giden bir şeyler olduğunu fark ettiyseniz de en yakın sağlık ocağına veya hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Ama genel olarak hiçbir kullanıcı tarafından ortaya rahatsızlık çıkmamıştır.

Kedi Otu Nerede Yetişir?

Kedi otu nerede yetişir sorusunun cevabını almak için kesinlikle genel olarak incelemeniz gerekmektedir. Ülkemize Marmara, Doğu Anadolu bölgesinde yaygın bir şekilde üretim yapılırken son dönemlerde Karadeniz bölgesinde de üretilmeye başlanmıştır. Seracılık sistemi ile birlikte üretilmektedir. Bu sayede de daha hijyenik ortam da üretiliyor ve ürün herhangi bir mikrop, bakteri ile temasa geçmiyor. Hasat zamanı ise genelde Eylül ve Ekim aylarında yayılmaktadır. Kurutulması içinse 40 derecelik bir ortama ihtiyaç duymaktadır.

Evlerde üretmek isteyenler içinse çatı katı vazgeçilmez bir alan olmayı başarmıştır. Doğru güneş ışınları verilmesi ile birlikte bitki kolaylıkla üretilmektedir. Belirli ölçütlere su ve güneş ışığını vermeniz gerekmektedir. Ekim yapmak içinse Mart ve Nisan aylarını seçmelisiniz. Ev ortamında yetiştirilen bitkiler ise genel olarak Haziran ve Temmuz aylarında toplanmaktadır.

Kedi Otu Nerelerde Kullanılır?

Kedi otu nerelerde kullanılır sorusunun en önemli cevaplarından biri tıp alanında kullanılıyor olmasıdır. Günümüzde modern ve doğal tedavi yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Son dönemlerde birçok araştırma içerisinde bulunduğu içinde kendisinden epey bir söz ettirmiştir. Bazı aşçılar tarafından da yemeklerinden içerisinde en doğal şekilde kullanılmaktadır.

Dünya’da ve ülkemizde birçok ilacın üretim aşamasında ön plana çıkmıştır. Ağrı kesici ve uyku sorunları alanında üretilen ilaçların içerisinde en önemli bileşenlerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Tamamen tıp alanında ise kullanılması artık an meselesi haline gelmiştir.