Mate Çayı

Kuzey Yarım Küre’nin büyük bölümünde artan hareketsizlik seviyesi, beslenme bozukluları, market ürünlerinin gereğinden fazla tüketimi ve doğal malzemelerden uzaklaşmak gibi nedenlerle kilo sorunu giderek daha geniş bir sorun halini alıyor. Durum böyle olunca da kilo verme yöntemleri daha önemli hale geliyor. Beslenmeye dikkat etmek ve hareket seviyesini artırmak yanında yağ yakılmasına yardım eden destek bitkisel ürünleri de almakta yarar var.   Söz gelimi mate çayı da bu noktada devreye giriyor. Dünya üzerinde birçok ülkede kilo verme sürecine destek sağlayan bu çayın tüketimi de artan rakamlarla gösterilmekte.

Mate Çayı Nedir?

Basitçe mate çayı nedir sorusunu tanımlamak gerekirse, içerisinde yer alan vitamin ve minerallerle bu soruya yanıt aranabilir.  A, E, B1, B3, B5 vitaminleri ile kalsiyum, manganez, selisyum, potasyum, protein, fosfor gibi mineraller içerir. Ayrıca 15 farklı amino asit türünü de barındırdığı bilinmektedir.

Mate Çayı Nerede Yetişir?

Mate, yetiştiği bölge Güney Amerika olan ve Ilex Paraguayensis ismindeki bir bitkinin yapraklarını ifade ediyor. Yan bu bitkinin ilk kullanıcıları Amerika yerlileri ve daha sonra Cizvit Rahipleri de sonraki yaygın kullanan topluluk.  Hatta bu topluluk günümüzdeki çay-kahve gibi günlük içecek tüketimini bu bitki ile karşılamışlar.  Üstelik hala daha günlük enerjiyi almak, daha sağlıklı bir yaşam sürmek adına tüketilmekte ve adeta üretildiği bu alanda milli içecek haline gelmekte. Tanım ve isimlendirme konusunda sorusu için Paraguay’dan da bahsetmek gerekiyor. Çünkü mate çayı nerede yetişir sorusu burada yetişen bir bitkiden üretildiği için sıkça Paraguay çayı şeklinde de kullanımına rastlanabilir.

Mate Çayı Faydaları

Enerji ve zindelik hissinden başlanarak mate çayı faydaları ele alınabilir.  İçerisinde yaklaşık 196 tane etken madde içermekte, bu maddelerin birçoğu yeşil çayda da yer almaktadır. Yani sağlık açısından son derece faydalı bir üründen bahsedilebilir. Ancak zindelik hissi sağlarken çay- kahvede bazı dönemler olduğu gibi ellerde titreme, çarpıntı, halsizlik hissi yaratmaz. Aksine yatıştırıcı etkiyi de hissedebilirsiniz. Tüketimi halinde algılarınızın daha açık olması ve kendinizi enerjik hissetmeniz gibi durumlar da görülecektir. Zaten bu zindeliği sağlayan da matein ismindeki kafein çeşididir. Mate çayı isminin de bununla ilgili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Mate çayının genel olarak faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zayıflamaya yardımcı bir bitkidir. Yağ yakım hızını içindeki kafein çeşidi sayesinde sağlar. Kan akışını hızlandırıcı etki yaratır.
 • İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde cildi güzelleştirme etkisi de yaratır.
 • Depresyon üzerinde olumu etki yarattığı görülmüştür. Devamlı üzüntülü ve kaygılı ruh halinin geçmesi adına rahatlatıcı bir etki yaratır. Düzenli kullanım sonrasında günlük hayatta daha az kaygı seviyesi yaşandığı görülmüştür.
 • Antioksidan etkiye sahiptir. Mate çayı yararları içinde en belirgin özelliklerden biri budur. Vücutta var olan gereksiz maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Bu bakımdan ödem gidermeye ve şişliklerin inmesine yardımcı olduğu söylenebilir. Kadınların adet dönemleri öncesinde kullanmaları şişlik sorununda rahatlama sağlayabilir.
 • İdrara daha sık şekilde çıkmanızı sağlar. Bu etkisi ile vücudun daha iyi temizlenmesini sağlar.
 • Yemeklerden yarım saat sonra alındığında sindirime olumlu etkisi olduğu görülür. Midenin görevini yerine getirirken daha rahat olmasını sağlar.
 • Hassas cilt yapısına sahip olanlarda sıkça görülen alerji rahatsızlıkları için olumlu etki yaratır. İçeriğindeki etkin maddeler alerji tetiklemez, aksine yatıştırır.
 • Burun mukozasında iyileştirici ve nefes alımını kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Metabolizma hızının artırır. Bu durum mate ile kilo verme için büyük bir avantaj sağlar. Çünkü bilindiği üzere fazla kiloların büyük bir nedeni, vücudun gerekenden daha az hızlı çalışmasıdır. Hareket, hızlı kan akışı olmadığında ve sağlıksız yağ içeriği yüksek bir beslenme olduğunda kilo oluşur. Çok yemek yediği halde kilo almayan kişilerin metabolizma hızları çok yüksektir.
 • İştahı azaltıcı etki gösterir. Düzenli olarak alındığında tek öğünde çok fazla yemek yeme isteğini yok eder. İsteğe göre ara öğünlerde de alınabilir.
 • Kan damarlarının geçirgenlik kapasitesini artırır. Hızlı kan akışı yanında geçeceği damarların genişlemesi, yağ birikimini engelleyen etki yaratacaktır.
 • Bağışıklık sistemi sorunu olanlar için iyileştirici etki yaratacaktır. Gün içinde 2-3 kere içildiğinde hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirecektir. Kış aylarında hasta olmadan rahat bir nefes alabilirsiniz.
 • Uyku düzeninde olumlu etki yaratır. Gece yatmadan 30 dakika öncesinde alındığında derin bir uykuya dalmanıza yardım eder. Sabah uyandığınızda tam olarak uykunuzu aldığınızı hissedersiniz.

Mate Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kullanım öncesinde mate çayı nasıl hazırlanır sorusuna yanıt aramakta yarar var. Tek başına değil ancak diğer bazı bitkilerden de yardım alarak bir karışım hazırlamanız önerilir.  Bu karışımda yer alacak bitkiler: 1 kaşık mate yaprağı, 1 kaşık kekik, 2 kaşık yeşil çay, 1 kaşık funda yaprağı, 1 kaşık biberiye ve 1 litre suyu bir araya getirmeniz gerek. Bu arada kaşıktan kasıt tatlı kaşığı ölçüsü olmalıdır.  Bu bitkileri temin ettikten sonra kaynatmada, demlenecek şekilde ayarlamanız gerekiyor. Yani bönce ayrı bir yerde su kaynatıyorsunuz ve sonrasında tüm malzemeleri içine atın. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika beklemesi gerekiyor. Ancak isteğe göre daha fazla bekleterek soğuk içim keyfine de varabilirsiniz. Ilık içmek isterseniz de içinde soğuk limon suyunu da ekleyerek kullanabilirsiniz.  Hazırlanan karışımı düzenli olarak gün ara öğünlerde içtiğinizde birkaç gün içinde farkı hissedersiniz. Birçok bitkisel ürün uzmanına göre bu şekilde kullanım devam ettiğinde 1 ay içerisinde 3-4 kilo verilebiliyor. Bu da gayet sağlıklı ve ideal bir kilo kaybı. Beslenme ve spora da dikkat ederek 5-6 kiloya kadar verebilirsiniz.

Mate Çayı Zararları

Çok sayıda olumlu etkisi yanında yanlış uygulamalar olması halinde mate çayı zararları ve yan etkileri de gündeme gelebiliyor. Bir günde 2-3 bardaktan fazlasının içilmemesi gerekli. Çünkü içinde matein olduğu için uykusuzluk yapabiliyor. Uykusuzluk da tahmin edileceği gibi sinir sisteminin gerilmesi anlamına gelebilir.  Yine gereğinden fazla kullanılması halinde sindirim sistemini tersine çevirerek kabızlık ve şişlik gibi sorunlara da neden olabilir. Bunun ayarlamasını iyi yapmak gerekmekte. Üçüncü olarak emziren ve hamile kadınların kullanmaması önerilir. Son olarak gereğinden çok kullanılan ve devam ettirilen mate çayının gırtlakta ve ağızda kanser hasarı oluşturabildiği belirlenmiştir. Özellikle sigara kullanan kişilerde mate içindeki maddeler etkileşime girdiği için sonuç kansere kadar varabilmektedir.

Tek Başına Çay Yeterli mi?

Genel olarak mate çayı nerelerde kullanılır sorusuna yanıt verdikten sonra, bu bitki karışımının tek başına kilo vermede yeterli olup olmayacağına bakılabilir. Gerçekçi bir tutum gerekirse, siz yediklerinize hiç dikkat etmeden ve spor yapmadan bu çaydan içerseniz, rahatlatma etkisi ve sindirime yararı gibi etkilerden öteye gitmez, belki kilo dengesini sağlamaya yardım edebilir. Ancak tatlı, yağlı gıda tüketimi azaltıldığında ve hareket seviyesi çoğaldığında bir de bu ürünü kullanırsanız, kilo verme hızınızda belirgin bir artış yaşanır. Ama bu çok sıkı diyet yapmanız anlamına da gelmiyor. Yani size kilo yapacak maddelerden uzak durduğunuzda sizde güçlü bir destek veriyor.