Nane Nedir?

Oldukça etkili kokusu ile dikkat çeken ve baharat olarak da kullanılan bir bitkidir. Bahçelerde özel olarak üretilmesi ile hem taze hali ile hem de kurutularak baharat halinde tüketilen otsu bir bitkidir. Sıkça çatallaşan ve hafif tüylü bir yapıya sahiptir. Çiçek şekilleri başağa benzer yapıya sahip olduğundan demet şeklinde dizilmektedir.

Nane Çayı Nedir?

Nane yeşil bir bitki olduğu için özellikle bitki çayı içmek isteyenlerin etkili aroması ile tercih edebileceği seçenekler arasında yer almaktadır. Yeşil yaprakların toplanması ve birkaç parçaya ayrılarak 24 saat kurutulması gerekir. Yaprakların nane çayı olabilmesi için çıtır çıtır olacak şekilde hazırlanması sağlanır.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak toplanan yeşil yaprakların birkaç parçaya ayrılması ve kurutulması gerekir. İyice kuruması gerektiğinden kontrol edilmesi sayesinde yeterli olmaması durumunda 1 gün daha bekletilebilir. Ardından bir demlik kaynatılmış olan suyun içerisine 2 veya 3 çay kaşığı kuru nane eklenerek demlik ocaktan alınır. 10 ile 20 dakika arasında bekletilerek bu şekilde demlenmesi sağlanır. Çayın içime hazırlanması için süzülmesi gerekir. Bu şekilde süzülen çay içerisinde 1 kaşık bal katılarak tüketilebilir.


Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle yüksek aromaya sahip olan nane çayı buharının solunması burun tıkanıklığına iyi gelir.
 • Gaz gidericiyi etkiye sahiptir.
 • Safra taşı olanlarda çözücü etkisi bulunur.
 • Mide bulantısı ve kusma sorunu olanlar için etkili bir çözümdür.
 • Gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Boğaz kuruluğu olanlara iyi gelmektedir.
 • Kokusu ağız kokusunu giderici etki sağlamaktadır.
 • Sindirim sistemine yardımcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kronik ağrı sorunu olanlara yardımcı olmaktadır.
 • Kas ağrılarında etkili çözümler sunmaktadır.
 • Alerjik öksürüğü olanlara iyi gelmektedir.
 • Stresin azalmasını sağlar ve sakinlik verir.
 • Soğuk algınlığında kullanılması çabuk iyileşmeye yardımcı olur.
 • İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini içerir
 • Antioksidan etkisi de bulunmaktadır.
 • Omega 3 yağ asidini içermektedir.
 • Hazımsızlığı giderici etkisi bulunur.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanımı etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Kansere karşı koruyucu etkisi nedeni ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Nane yağı içeriği kolon, akciğer ve deri kanseri üzerinde etkili olmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunduğundan özellikle hücrelerin yenilenmesi konusunda kullanılması kaliteli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Saman nezlesinin neden olduğu burun kaşıntısı, öksürük ve hapşırık gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Naneden elde edilen yağ bakterilerin türünün yayılmasını önlediği için özellikle bu şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca yağının çıkartılması için çoğu hazırlanan kür içerisinde birleşimlerde yer almasını sağlamaktadır.

Nanenin Zararları Nelerdir?

Yoğun aroması ve etkisi nedeni ile nane tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle mide sorunu olanlarda taze olarak veya çayının içilmesi durumunda göğüste yanma sorunu ortaya çıkacağından tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Bazı insanlarda çok nadir görülse de alerji yapması nedeni ile olabilecek durumlar karşısında daha hassas hareket edilmesi gerekir. Bu durumda kişilerde boğaz kapanması, solunum güçlüğü, dudakların kuruması, dilde şişlik gibi yan etkiler görülebilir.

Nane Nerede Yetişir?

Dünyanın hemen hemen ılıman ilkime sahip olan her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Özellikle çok sayıda çeşidi bulunduğundan her bölgeye göre farklı özellikleri taşıyan türlerinin üretilmesi mümkündür. Ülkemizde de yetişen bitki eterik yağ açısından oldukça zengindir. Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanarak bu şekilde kurutulabilir.

Nane Nasıl Toplanır Ve Saklanır?

Nane baharat olarak kullanıldığından özellikle bu şekilde daha uzun süre saklanabildiği için kullanımı açısından etkili sonuçlar vermektedir. Bitkinin çiçek açmadan önce yapraklarının toplanması gerekir. Bu şekilde nane yaprağı toplandıktan sonra gölge olan bir alanda kurutularak yemeklere katılabilir. Nane geniş kullanıma sahip olan bir bitki olduğundan özellikle bahçelerde sıklıkla üretilmektedir.

Nanenin İçeriğinde Neler Bulunur?

Bitkinin yaprak, sap ve çiçek kısımlarında mentol, jasmon ve menton gibi uçucu yağlar bulunmaktadır. Ayrıca bazı organik maddelerde bitkinin yapısında yer almaktadır. Acı bitki esansı, reçine de yapısında yer alan diğer maddeler arasında bulunmaktadır. Oldukça etkili ve yüksek esansı sayesinde pek çok alanda kullanımı olan bir bitkidir. İçeriği sayesinde hem yenilebilir hem de yağı üretilerek bu şekilde sürülerek de etkili sonuçlar alınmasını sağlayan faydalı bir bitkidir.

Nane Nerelerde Kullanılır?

Nane oldukça yaygın kullanımı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Farklı şekillerde kullanımı sayesinde pek çok farklı soruna etki eden bir bitki olduğundan özellikle doğru kullanımı ile etkili sonuçlar alınabilir.

Hazımsızlık İçin Etkili Çözüm; özellikle sindirim sorunu olanların tercih ettiği bir bitki olduğundan daha etkili sonuçlar almak isteyenlerin kullandığı bir bitkidir. Midede gaz nedeni ile oluşan şişkinlik sorununa karşı başarılı bir seçim olmaktadır. Gazın dışarı atılmasına yardımcı olduğundan şişkinlik problemini kısa sürede çözüme ulaştırmaktadır.

Soğuk Algınlığında Bitkisel Çözüm; kış aylarında özellikle nane ile kaynatılması durumunda soğuk algınlığına karşı etkili bir seçim olmaktadır. Solunum yollarında oluşan tıkanıklığı açmak amacı ile de kullanılabilir. Balgam inceltme etkisi de bulunduğundan kışın soğuk algınlığı nedeni ile sorun yaşayanların sıkça kullandığı bir bitkidir.

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm; baş ağrısı için çözüm arayanların tercih edebileceği bir seçenek olan nanenin hafifletici etkisi bulunmaktadır. Nane yağı özellikle bu durumda masaj yaparak etkisini veren bir seçim olmaktadır. Özellikle hafif ağrılarda kullanımı ile istenildiği gibi sonuçlar vermektedir.

Stres Ve Kaygıya Çözüm; hem fiziksel hem de duygusal anlamda rahatlatıcı bir etkisi bulunduğundan bitkinin kullanımı stres ve kaygının azalmasına yardımcı olmaktadır. Hoş kokusu ile rahatlatıcı etkisi nedeni ile özellikle oda parfümü içinde kullanılarak bu şekilde alanda bulunanların rahatlaması sağlanmaktadır.

Nane Yağı Nedir?

Nanelerden elde edilen bu yağ pek çok farklı alanda kullanım imkanı sunmaktadır. Özellikle faydalı bir yağ olması ve nanenin rahatlatıcı etkisini de sunması nedeni ile oldukça etkili bir seçim olmaktadır. Evde de yapılabilecek olan bir yağ olması nedeni ile isteyenlerin kolayca yapabileceği ve kullanacağı bir seçenek olmaktadır.

Evde üretimi için özellikle hakiki zeytinyağı ile yapılacak olan üretim sayesinde pek çok amaç için kullanılabilir. Taze olarak toplanan nane yaprakların yağ içerisinde bekletilmesi ve ardından kaynatılıp süzülmesi ile elde edilmektedir. Bu sayede evde üretmek isteyenler toplayacakları taze naneler ile istedikleri miktarda üretim imkanına sahip olabilirler.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle hafif şiddetli baş ağrısında etkili olmaktadır.
 • Ağrıyan her bölgeye uygulanması ile geniş kullanım imkanı sunmaktadır.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı için kullanılabilir.
 • Diş ve aynı zamanda diş eti rahatsızlıklarında etkili bir seçim olmaktadır.
 • Ağız kokusu sorunu olanlarında tercih edebileceği bir seçenektir.
 • Üst solunum sorunlarında da kullanılabilir.
 • Kaşıntı sorununa iyi gelmektedir.
 • Kusma ve mide bulantısı sorununda da kullanılır.
 • Kas gevşetici etkisi olduğundan bu amaç ile de yaygın kullanıma sahiptir.
 • Nefes açıcı etkisi bu tarz sorunları olanlar için etkili bir çözüm olmaktadır.
 • Adet ağrısında kullanımı da ağrının kesilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Mantar üremesini engellemektedir.
 • Güçlü bir antioksidan seçeneği olduğundan bu amaç içinde kullanılabilir.