Nergis Çiçeği

Nergis çiçeği soğanlı bitkiler familyasında yer almaktadır. Bu çiçek insanlar arasında genel olarak sarı ve beyaz renklerde olan çiçekleri sayesinde bilinmektedir. Çiçeğin sapı ise yirmi ile seksen cm uzunluğunda olmaktadır. Çiçekler her sapta yer almakta ve çiçeklerin orta kısmında taç bulunmaktadır. Özellikle kokusunun hoş ve etkili olması insanların nergis çiçeğine olan ilgisini daha da artırmaktadır. Yetişme koşullarına bakıldığında nergis çiçeğinin Akdeniz ikliminin geçerli olduğu iklim koşullarında yetiştiği görülmektedir. Hoş kokulu bu çiçeğin anavatanı Avrupa olarak bilinmektedir. En yaygın olarak görüldüğü yerler ise İspanya ve Portekiz olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Japonya gibi bölgelerde de nergis çiçeğine rastlamak mümkün olmaktadır.

Nergis Nedir?

Hoş kokulu bitkiler denilince ilk akla gelen çiçeklerin başında nergis çiçeği gelmektedir. Genellikle baharın geldiğinin habercisi olan bu çiçek bahar ayları ile birlikte çiçek açmaktadır. Nergis çiçeğinin çeşitleri yaklaşık kırk üç tanedir. Dallarının her birinde çiçek yer almaktadır. Nergisin solma dönemlerinde dallarının kesilmemesi ve sulanmaya devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Güneşli veya yarı gölgeli alanlarda nergis çiçeği yetiştirilmektedir. Bitkinin kökleri soğan ile yüksek benzerlik göstermektedir. Hatta bu sebepten ötürü yanlışlıkla soğan diye tüketen ve bunun sonucunda zehirlenen insanlar olmaktadır. Bundan dolayı dikkatli davranmak gerekmektedir. Aksi takdirde insanların sağlığı açısından istenmeyen ve önemli sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.


Nergis Çiçeğinin Türleri Nelerdir?

Nergis çiçeği incelendiğinde pek çok türünün olduğu görülmektedir. Bahsedildiği üzere nergis çiçeğinin çeşitleri kırk üç tanedir. Görüldüğü üzere bu çiçek doğada yaygın biçimde görülmektedir. Nergis çiçeğinin en yaygın olan türlerine bakıldığında bunların başında çin nergisi, yabani nergis, fulya, zerrin ve güz nergisi gelmektedir. Bu türlerin ortak özelliği beyaz ve sarı renklerde çiçeklere sahip olmalarıdır. Bunun yanı sıra çiçeklerin orta kısmında taç bulunması nergisi diğer çiçeklerden ayıran özellikler arasında yer almaktadır. Hem görüntüsünün farklılığı hem de oldukça hoş kalıcı bir kokuya sahip olması nergis çiçeğinin insanlar tarafından sevilmesine ve uygun ortamlarda yoğun olarak yetiştirilmesine sebep olmaktadır.

Nergis Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Nergis çiçeği, çiçeklerini Mart ayının girmesi ile birlikte açmaya başlamaktadır. Mayıs ayı ile birlikte ise tamamen olgunlaşan bu güzel çiçek, çevreye yaydığı hoş koku ile tanınmaktadır. Genellikle süs bitkisi olarak ülkemizde yetiştirilmektedir. Bakımının kolay olması bu çiçeği insanlar tarafından tercih edilebilir kılan nedenler arasında yer almaktadır. Ancak yetiştirirken bilinmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edildiği takdirde daha sağlıklı bir çiçek ortaya çıkmaktadır. Büyüme dönemi Mart ve mayıs ayları olarak bilinirken yetişme dönemleri ağustos ve ekim ayları olarak bilinmektedir. Görüntüsünün yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı olan nergis çiçeği insanlara pek çok yönden fayda sağlamaktadır.

Nergis Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Nergis çiçeğini yetiştirmek için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların başında çiçeğin alacağı ışık gelmektedir. Nergisi direk olarak güneş ışığına bırakmak yerine ışığın dolaylı yoldan alınması sağlanmalıdır. Bu durum bitkinin her yıl çiçek açması bakımından önem taşımaktadır. Çiçeğin yapraklarında sararmalar ortaya çıktığında bitkiyi sulamaktan vazgeçilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak saksı gölge bir alana bırakılarak muhafaza edilmelidir. Bu muhafaza sonbahar mevsimine kadar devam etmektedir. Çiçeklerinin hemen solmaması için fazla güneşe maruz kalması engellenmelidir. Nergis çiçeği dikerken kullanılan toprak da önem taşımaktadır. Bu toprağın organik ve besleyicilik oranının yüksek olması, ayrıca suyu iyi süzdüren niteliği taşıması etkili olmaktadır.

Nergis Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çiçeklerinin bakımının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu sayede uzun süreli ve hoş bir görünüm elde edilmektedir. Bu durum nergis çiçeği için de geçerlidir. Nergis çiçeği bahçede yetiştiriliyorsa sulamaya pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak bahçe yerine saksıda yetiştiriliyorsa düzenli biçimde kontrol edilmeli ve neme ihtiyaç duyduğu fark edildiğinde mutlaka sulanması gereklidir. Bu sulama kontrolü nergis çiçeğinin yaprakları sararmaya başlayana kadar devam ettirilmelidir. Çiçeğin dikimi sonbahar aylarında yapıldığından dolayı bu dönemde düzeli olarak sulama ve bakımın yapılması nergis çiçeğinin daha erken açmasına fayda sağlamaktadır. Böylelikle nergis çiçeğinin ortaya çıkardığı güzellikten daha çok faydalanılmaktadır.

Nergis Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Nergis çiçeğinin sağlığa faydaları oldukça önemlidir. Nergis vücudu hastalıklardan koruyucu ve temizleyici bir özellik taşımaktadır. En önemli faydası geniz tıkanıklığı üzerinde olmakta ve bu rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra nezle ve soğuk algınlığı şikâyeti olan kişiler için de doğal tedavi yöntemi olarak tavsiye edilmektedir. Ciddi bir deri hastalığı olarak bilinen cüzam için de nergisin yararı bulunmaktadır. Günümüzde insanlarda sıklıkla görülen şikâyetlerin başında gelen baş ağrısı, nergis ile birlikte tedavi edilebilmektedir. Kabızlık problemi yaşayanlar için de önerilen nergisin aşırı kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Aksi takdirde ishal problemi ortaya çıkabilmektedir. Çiçeğin yanı sıra soğanı da sağlık açısından çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Nergis Çiçeği Ve Bakımı

Bakım yönünden nergis çiçeği dileyen herkesin evde rahatlıkla yetiştirebileceği çiçekler arasında yer almaktadır. Ortam sıcaklığının uygun olması nergis çiçeğinin kolay yetişmesini sağlamaktadır. Genellikle ılıman iklim koşulları nergis için uygun olmaktadır. Nergisin bol bol koku vermesi için çok rüzgâr almayan bir yerde korunması ve bakımının düzenli yapılması gerekmektedir. Çiçeği dikmek için uygun zamanları beklemek de bakım ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır. Nergisin sulaması da dikkatli biçimde yapılmalıdır. Bunun için özellikle çiçek açma dönemlerin buna bir hafta kala sulamanın bitirilmiş olması gerekmektedir. Nergisin bakımı çiçek açmadan önce ve sonra olmak üzere dikkatli biçimde yapılmalıdır.

Nergis Çiçeği Yetiştirmek

Nergis çiçeği yetiştirilmesi kolay olan çiçekler arasında yer almaktadır. Bu sebepten ötürü hem bahçede hem de ev ortamında rahat bir biçimde yetiştirilebilmektedir. Bahçede nergis yetiştirmek için dikilecek olan toprağın geçirgen bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Narin yapıda olması sebebiyle bu özelliğe dikkat edilmelidir. Bahçede nergis yetiştirmek için haftada bir kere olacak şekilde sulama yapmak genelde yeterli olmaktadır. Çiçek açtığı takdirde bu çiçekler yaklaşık bir ay süre ile canlı kalmaktadırlar. Nergisi saksıda yetiştirmek ise insanlar tarafında daha çok tercih edilmektedir. Çünkü çiçeğin hoş bir kokuya sahip olması yetiştirildiği evlerin güzel kokmasını sağlamaktadır. Evde bakımı ve yetiştirmesi ise bahçede yetiştirilmesi ile benzerlik göstermektedir.

Nergis Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Nergis çiçeğine bakıldığında hoş kokusu ve büyüleyici güzelliği sayesinde insanlar arasında aşk çiçeği de olarak tabir edilmektedir. Nergis türleri içerisinde ne yaygın tür olan fulya, insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bulunduğu ortama ferahlık ve bahar havası kazandıran nergis insanları rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Nergis çiçeği güzellik anlamına da gelmektedir. Hem anlamı hem de görüntüsü itibariyle insanları mest etmeye yeten bir nitelik taşımaktadır. Görüntüsü ve kokusunun yanı sıra sağlık açısından da faydalarının bulunması nergisi sevilebilir kılan nedenler arasında sayılmaktadır. Görüldüğü üzere hem görüntü hem de işlevsel olarak bünyesinde güzellikler barındıran nergis çiçeği hemen hemen her ortamda bulunmaktadır.