Oolong Çayı

Oolong çayı genel olarak halk arasında pek bilinmemektedir. Oysaki faydalarına bakıldığında herkesin bilmesi gereken bir lezzettir. Kökenini camellia sinensis adı verilen bitki oluşturmaktadır. Bu bitki pek yaygın olarak bilinmese de yeşil çay ve siyah çayın temelinde olan bitki ile aynıdır. Yeşil çay, siyah çay nasıl tüketiliyorsa oolong çayı da ona benzer şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla çay demlerken püf noktalara hâkim olmak önem taşımaktadır. Bu sayede demlenen çayın lezzeti artmakta ve içen kişinin memnuniyet seviyesi yükselmektedir. Oolong çayını yeşil çay ve siyah çaydan ayıran nokta fermantasyon sürecinde ortaya çıkmaktadır. Süre bakımından yeşil çaydan daha uzun, siyah çaydan ise daha kısa bir şekilde fermante işlemi yapılmaktadır.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayının kökeni Uzak Doğu’ya dayanmaktadır. Avrupa’ya geldiği dönem 19. yüzyıla denk gelmektedir. Görünüm itibariyle oolong bitkisi incelendiğinde güle benzemekte ve açık kırmızı beyaz renklerinde olmaktadır. Genel itibariyle bakıldığında bitkinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu ayrım aromasına göre gerçekleşmektedir. Birbirinden farklı aromalara sahip olan çay, diğer çay türlerine kıyas ile daha zor demlenmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin sağladığı faydaların anlaşılması yayılma sürecini hızlandırmış ve giderek daha fazla bölgede kullanılmaya başlanmıştır. Temel olarak oolong çayı hastalıklara ve zayıflamaya yardımcı olma özelliği ile bilinmektedir. Bu temel faydalarının haricinde birbirinden farklı özelliklerde çok çeşitli yararları da mevcuttur.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oolong çayını hazırlamak diğer çay türlerine nazaran daha uzun sürebilmektedir. Çayı hazırlamak için öncelikle demliğin tabanını kaplayacak şekilde oolong bitkisinin yaprakları koyulmaktadır. Ardından çayı demlemek için su kaynatılmalı ve demliğe ilave edilmelidir. Çayın demini iyice alması için bitki ve kaynamış su karıştırıldıktan sonra demliğin kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Demlenme için bekleme süresi yaklaşık beş dakikadır. İçecek olan kişiler kendi damak lezzetlerine uygun olarak suyun sıcaklığını, oolong bitkisinin miktarını, demlenme süresini ve çayın yoğunluğunu ayarlamalılardır. Oolong çayı dört kişilik hazırlanabileceği gibi tek kişilik olarak da demlenmektedir. İçecek olan kişi sayısına bağlı olarak içerisine eklenen malzemelerin miktarı farklılıklar göstermektedir.

Oolong Çayının Yan Etkileri Var Mıdır?

Şifa kaynağı organik ya da organik olmayan pek çok besin maddesinde olduğu gibi oolong çayının da yan etkileri bulunmaktadır. Bitkinin içeriğine bakıldığında bünyesinde kafein yer almaktadır. Dolayısıyla kafeine bağlı olarak fazla tüketildiği takdirde insan vücudunda çarpıntı etkisi yaratabilmektedir. Bu sebeple aşırı miktarda tüketmemeye dikkat etmek gerekmektedir. Oolong bitkisinin diğer bir yan etkisi ise bazı insanlarda mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere sebep olmasıdır. Çay gece tüketildiği takdirde bu yan etkiler daha çok meydana gelmektedir. Mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra tansiyon yükselmesi, kalpte ritim bozukluğu gibi etkiler de ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kullanımına dikkat edilmelidir.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Oolong bitkisi içerisinde bulunana besin değerleri sayesinde birbirinden farklı pek çok faydayı bünyesinde barındırmaktadır. En çok bilinen faydalarının başında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi gelmektedir. Bu yönü ile yeşil çay ile benzerlik göstermektedir. Oolong çayı genel olarak şifa amaçlı kullanılmaktadır. Şifa özelliğine ek olarak zayıflamaya da yardımcı olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde kilo sorunu yaşayan pek çok insan bulunduğundan dolayı zayıflamaya yönelik faydası sebebiyle fazla ilgi görmektedir. Bu faydanın görülebilmesi için çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca kolesterol üzerinde etkisi de bulunmaktadır. İçerisindeki maddeler sebebiyle kötü kolesterolü düşürür iyi kolesterolü yükselten bir etki meydana getirmektedir.

Oolong Çayının Hastalıklar Üzerindeki Yararlı Etkileri

Oolong adı verilen bitki içeriğindeki maddeler sayesinde hastalıkların kötü etkilerini ortadan kaldırmak bakımından oldukça faydalıdır. Egzama ve mantar gibi deri hastalıklarına iyi geldiği bilinen oolong bitkisinin özellikle ayak mantarı tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Bundan yola çıkılarak bazı alerjik tedavilerinde de oolong bitkisinin faydaları olduğu bilinmektedir. Bitkinin en önemli faydalarından biri de kanser üzerinde olan yapıcı etkisidir. Buna göre yapılan incelemeler neticesinde kanserli hücrelerin oluşumunun oolong bitkisi ile yavaşlatıldığı gözlemlenmektedir. Ayrıca damar yolu hastalıklarına iyi geldiği de bilinene yararlar arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra hipertansiyon riskini yarı yarıya azaltan, vücuttan toksinleri atan ve cildi yenileyen etkileri de bulunmaktadır.

Oolong Bitkisi Nasıl Temin Edilir?

Oolong adı verilen tabiri caizse mucizevî bitkiye sahip olabilmek için ilk bakılması gereken yer aktarlar olmaktadır. Genel olarak pek çok aktar oolong bitkisini satışa sunmaktadır. Aktarların yanı sıra bu bitki bitkisel ürünler satan gelişmiş marketlerde de yer alabilmektedir. Ancak ürünü almak isteyen kişiler çoğunlukla bitkinin birbirinden farklı renklerde ve şekillerde olduğu konusunda kararsızlığa düşmektedirler. Bunun altında yatan en önemli neden ürünü üreten ülkelerin birbirinin aynısı olmayan işleme şekillerini tercih etmeleridir. Bunun sonucu olarak da oolong farklı renk ve şekil seçenekleri ile tüketiciye sunulmaktadır. Fayda açısından bakıldığında hepsi aynı faydayı sağlayan niteliğe sahip olmaktadır.

Zayıflamak İçin Oolong Çayı

Oolong çayının birbirinden farklı ve etkili faydaları içerisinde en çok dikkat çeken faydası zayıflamak üzerinde bulunan etkisidir. Oolong adı verilen bitkinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde insanlar yediklerini hızlı bir şekilde sindirebilme ve sağlıklı bir şekilde kilo verme fırsatını elde edebilmektedirler. Bu nedenle oolong çayı içerek zayıflamak günümüzde oldukça talep gören bir durum halini almıştır. Dolayısıyla gün geçtikçe bitkinin zayıflama etkisi yaygınlaşmakta ve buna paralel olarak oolong bitkisine olan talep artmaktadır. Özellikle son dönemlerde kilo problemi yaşayan insan sayısında yaşanan artış bu tarz çayların daha çok talep görmesine neden olmaktadır. Ancak çayı tüketmeden önce ilgili kişinin vücuduna uygun olup olmadığı dikkatlice gözden geçirilmelidir.

Oolong Çayı Demlemenin Püf Noktaları

Çayı demlerken genellikle birçok insan kendi damak lezzetine uygun bir şekilde demleme işlemini gerçekleştirmektedir. Bazı insanlar önce kaynamış suyu sonra çayın etken maddesini koyarken bazıları ise bu işlemi tam tersi bir şekilde yapmaktadır. Bu gibi işlemler demlemenin detaylarına inen durumlar olarak nitelendirilmektedir. Oolong çayını demlerken kişi sayısına bağlı olarak eklenecek bitki miktarı değişmektedir. Bir fincan çaya karşılık olarak bir çay kaşığı oolong yeterli olmaktadır. Demlenme için birkaç dakika beklendikten sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Demlendiğini anlamak için çayın renginin açık kahverengi olması yeterli olmaktadır. Kırmızı ya da yeşil olmamasına dikkat edilmelidir.

Oolong Çayının Zararları

Genel olarak araştırma sonuçlarına ve yaygın bilgilere bakıldığında oolong bitkisi ile ilgili hep olumlu bilgilerden söz edilmektedir. Oysaki diğer pek çok bitkide olduğu gibi oolong bitkisi ile yapılan çaylarda da zararlı etkiler görülebilmektedir. Örneğin tansiyon ile ilgili olarak genellikle tansiyonu düşürücü etkisinden söz edilen oolong çayı yanlış tüketildiği takdirde tansiyon yükselmesi gibi zararlı etki de meydana getirebilmektedir. Dolaysıyla yüksek tansiyonu bulunan kişilerin bu çayı tüketmesi sağlık yönünden ciddi problemler ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra gece geç saatlerde tüketildiği takdirde oolong çayının uyku kaçırıcı ve uyku düzenini bozucu da etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle tüketim esnasında dikkatli davranılması önerilmektedir.