Selimiye Camii Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından yaptırılmış olan Edirne ilimizde bulunan mimari olarak en güzel camilerden biridir. Mimar sinanın eseri olan Selimiye Camii, Mimar Sinanın kendi deyimiyle “yaptığım en güzel cami” latifesine mazhar olmuştur.

Edirne selimiye camii hem osmanlı devletinin hemde mimar sinanın en güzel mimari eserlerinden biridir. Caminin kapısında bulunan kitabeye bakılacak olursa inşa tarihi 1568 dir.  1568 yılı hicri takvime göre 976 yılıdır. Selimiye camiinin inşasının bitimi 2. selim vefat ettikten sonra 14 mart 1575 yılında bitirilip ibadet için açılmıştır.
Selimiye Cami

Selimiye camii kubbesi
Selimiye camii kubbesi camiinin iç ve dış hatlarını belirler. 8 sutundan oluşan bir kasnaktan oluşmaktadır. Camii kubbesinde o güne dek görülmemiş bir teknik kullanılmıştır.

Selimiye camii minaresi
Selimiye camiinin 4 tane minaresi vardır.  her bir minare 3 şerefelidir. selimiye cami minaresi uzunluğu 70,89 metre olup, 390 cm çapındadır. Camiideki cümle kapısın tarafında minarelere 3 ayrı taraftan çıkılacağı gibi geriye kalan 2 minareye tek merdivenden çıkılır. Selimiye camii minareleri camiinin göğe uzandığını gösterir gibi inşa edilmiştir.

Selimiye Camii İç Süslemesi
Selimiye cami ana kubbesi altındaki hünkar mahvili 12 sütundan oluşur ve her sutun 2 metre uzunluğundadır. Selimiye camii iç süslemeleri ümlüdür. Hat, çini mermer süslemeleri mükemmel bir işçiliğe sahiptir. Yapının çinileri meşhur iznik çinileriyle süslenmiştir.

Selimiye camii Ters Lale Motifi
Selimiye camiide müezzin mahvilinin birinin altında bulunan ters lale motifi anlatılanlara göre veya bir rivayete göre söyledir. Selimiye camii yapılmadan arsanın eski sahibi orayı lale bahçesi olarak kullanmaktaydı ve arsayı satmaya yanaşmıyordu. En Son Mimar Sinandan camiye lale motifi koymasını istemesiyle arsayı satmıştır. Burdaki ters lale motifi Arsanın eskiden lale bahçesi olduğunu gösterir ters koyulması ise arsa sahibinin ters biri olduğunu göstermektedir.

Edirne Selimiye Camiinin Dünya Mirası Listesine Girmesi
Drina köprüsünden sonra Osmanlı mimarisinden dünya mirası listesine edirne selimiye camii girmiştir. Selimiye Camiinin dünya miras listesine girmesi 28 Haziran 2011 Salı Gününde toplanan UNESCO üyeleri tarafından oy bilrliği ile kabul edilmiştir.