Sinameki Nedir?

Bitki çayları arasında son dönemlerde oldukça sık tercih edilen çaylar arasında yer alan bir seçenektir. Baklagiller familyasında yer alan bir bitkidir. Görünümü ile küçük bir ağaç olarak da düşünülebilir. Süs bitkisi olarak yetiştirilebileceği sinameki gibi özellikle çay üretimi amacı ile de yetiştirilmektedir. Toz halinde kullanıldığı gibi tohumu ve yaprakları da kullanılabilir.

Ağacın dallarında yer alan sarı renkteki çiçeklerin içerisinde kırmızı renkte ve tatlı olan tohumları bulunmaktadır. Meyveleri sert olduğundan sert meyveli bitkiler arasında yer almaktadır. Çok sayıda türü bulunduğundan farklı ülkelere göre türlerin göstermiş olduğu özellikleri de değişen bir bitkidir. Bu nedenle farklı ülkelerde yetiştirilmesinde farklı özellikle ile etkili kullanımı bulunmaktadır.

Sinameki Çayı Nedir?

Bitki çayı tüketmeyi sevenlerin tercihleri arasında yer alan sinameki çayı aynı adı taşıyan bitkinin yaprakları ve tohumlarından elde edilmektedir. Çay olarak tüketmek isteyenler bitkinin yapraklarını ve tohumlarını kullanmaları ve uygun şekilde hazırlamaları yeterli olmaktadır. Pek çok farklı faydası bulunduğu için tercih edilebileceği gibi tohumlarının tatlı olması nedeni ile de tadının güzel olması nedeni ile tüketilen çaylardan biridir.

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel çay seçenekleri arasında yer alan bu çayı hazırlamak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken nokta aşırı tüketilmemesidir. Çayı hazırlamak için tohum, yaprak veya toz halinde kullanım tercih edebilirsiniz. Tohumlarından ve yapraklarından bir demlik içerisinde iki kahve kaşığı kadar eklenir. Ardından üzerine bir su bardağı kadar kaynatılmış su eklenir. 5-10 dakika bekledikten sonra hazır hale gelen çay içilebilir.

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Bağırsak sorunu yaşayanlar için bağırsak ve mide çalıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sinameki çayının faydaları arasında kabızlık için ishal edici etkisi de bulunmaktadır.
 • Evham ve vesveseye karşı etkili olması nedeni ile kullanılabilir.
 • Kalbi kuvvetlendirici özelliği bulunur.
 • Şişkinliği önleyici etkisinin yanı sıra kabızlık sorununa da çözüm olmaktadır.
 • Kasların ve adalelerin açılmasına yardımcı olur.
 • Hava değişimlerinden oluşan çatlaklarda etkili olmaktadır.
 • Sara hastası olanlar için faydalı özelliklere sahiptir.
 • Kaşıntı, uyuz gibi sorunlarda etkili ve faydalı olmaktadır.
 • Saçları çıkmayanlar için saçların çıkmasına yardımcı olmaktadır.
 • Balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkisi nedeni ile de sakinleşmek için kullanılabilir.
 • Ağrı hafifletme etkisi bulunur.

Sinameki Çayının Zararları Nelerdir?

 • Uzun süre ve devamlı kullanım bağırsaklarda tahrişe yol açabilir.
 • Bağımlılık yapma etkisi bulunduğundan yeterli oranda ara ara kullanılmalıdır.
 • Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağladığından özellikle ilaçların emilimini azaltıcı etki yapabilir. Bu nedenle ilaç kullananlarda önerilmez.
 • Hamilelerde rahim kaslarını etkilediği için kullanılması yasaktır. Kullanımı durumunda düşük oluşabilir.
 • Zayıflamak amacı ile kullanımı risklidir ve bu şekilde kullanılmamalıdır.

Sinameki Nerede Yetişir?

Özellikle sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitki türüdür. Sinameki bitkisi dünya genelinde farklı ülkelerde farklı türleri yetiştirilen bir bitki olarak bilinmektedir. Ülkemizde ise Güney Ege ve bunun yanı sıra Akdeniz bölgelerinde daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ancak bitkinin görünümü buna uygun olsa da tohumlarını kullanmak isteyenler bu alanda yetiştiriciliği ile daha fazla üretim imkanına sahip olmaktadır.

Sinameki Bitkisinin Özellikleri

Anayurdu aslında Hindistan ve bunun yanı sıra Mısır olan bitki ülkemizde de yetişmektedir. Baklagillerden olması özellikle meyvelerinin bakla benzeri bir görüntüye benzemesini de açıklamaktadır. Sert kabuklu ve odunsu meyveleri bulunan bir bitkidir. Çiçekleri salkım şeklinde olduğundan süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

400’den fazla sayıda türü bulunan bitkinin farklı ülkelerde farklı türleri yetiştirilmektedir. Küçük boyutlarda ağaççık şeklinde olabildiği gibi türüne göre 7-10 metreye kadar uzayan ağaçları da bulunan bir bitkidir. Faydalı bir bitki olması ve özellikle tohumları ve yapraklarında barındıkları ile tıp alanında etkili olan bitkiler arasında yer almaktadır.

Sinameki Nerede Kullanılır?

Bitkinin tohumları ve yaprakları sinameki çayı olarak içilebileceği gibi aynı zamanda özellikle tıbbı alanda yaygın kullanıma sahiptir. Bitki pek çok farklı hastalık için etkili çözümler sunduğundan tıbbı alanda bitkisel tedavi olarak kullanılır. Özellikle tüketildiği gibi hazırlanan karışımlar ile sürülmesi de bazı hastalıklara iyi gelmektedir. Kullanım alanı yaygın olan bitki aynı zamanda güzel görünümü ile süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Kalp Hastalığında Bitkisel Çözüm; Kalp hastalığı olanlar için bal ile karışım olarak kullanımı etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Romatizma İçin Etkili Çözüm; bal ile yapılacak olan karışım sayesinde romatizma ve artrit sancılarında etkili çözüm bulunmasını sağlar.

Saç Dökülmesinde Sinameki Kullanımı; saç çıkarıcı etkisi bulunduğundan bal ile yapılan karışımın kafa derisine sürülmesi saç dökülmesini ve yeniden saç çıkmasını etkilemektedir. Saç dökülmesine karşın şirke ile kaynatılarak saç derisine uygulanması bu sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Diş Ağrısı İçin Etkili Çözüm; diş ağrısı sorunu olanlar ağrıyan dişin bulunduğu noktaya sinameki tozu sürerek bu şekilde ağrısını geçirebilirler.

Böbrek İltihabında Etkili Çözüm; böbreklerde oluşan taş nedeni ile kullanılması durumunda böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.

Egzaman İçin Bitkisel Çözüm; egzama nedeni ile sorun yaşayanların kullanabileceği bir bitki seçeneği olarak kaşıntılar için faydalı olmaktadır.

Sinameki Zayıflatır Mı?

Zayıflama kürleri arasında yer alan bir seçenek olarak kullanılabilir. Özellikle bal ile karıştırılması durumunda iştah kesici özelliğe sahip olduğundan dünya genelinde tercih edilen bir kür olarak dikkat çekmektedir. Bu karışımın antioksidan zenginliği de vücut için etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak bu şekilde daha fazla yağ yakılmasına yardımcı olur. Karışım aynı zamanda kan şekerinin yükselmesini sağlayarak bu şekilde vücudun daha fazla yağ yakmasını sağlayarak kişilerin fazlalık olan yağlarından kurtulmalarını sağlamaktadır. Zayıflamak isteyenlerin tercih edebileceği bir bitki olması nedeni ile bu alanda fazla kiloları ile sorun yaşayanların dikkatli olarak kullanım ile etkili sonuçlar almasını sağlamaktadır.

Sinameki Çayının Yan Etkileri Nedir?

Özellikle sağlık açısından pek çok faydası bulunan bitkinin yaprakları, tohumu veya toz haline getirilmesi ile kullanımı elde edilir. Her bir şekli ile kullanımının farklı etkileri bulunduğundan özellikle karıştırıldığı malzemeler ile birleşerek daha yüksek etki elde edilebilir. Aşırı kullanımı istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir.

Özellikle ishale neden olduğundan yüksek miktarda kullanımı bu sorunun yaşanmasına neden olacaktır. Aynı zamanda çok miktarda kullanımı aşınmaya da neden olabilir. Bu nedenle her bitkide olduğu gibi yeterli miktarda tüketilmesi bu tür sorunların yaşanmamasına yardımcı olur.

Sinameki Kimler Tarafından Kullanılamaz?

Etkisi fazla olması nedeni ile bitkiyi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekir. Çok miktarda kullanımı sağlık açısından zararlı olabileceği gibi kullanmaması gereken kişiler tarafından da tüketilmemesi gerekir. Özellikle hamilelerde düşüğe neden olduğundan tüketilmemesi gerekir. Ayrıca yüksek tansiyon sorunu olanlar tarafından da tüketilmemelidir.

Kalp hastaları ve sindirim sistemi sorunu olanların tüketmesi durumunda olumsuz sonuçlar almalarına neden olabilecek yüksek etkisi olan bu bitkinin özellikle doktor kontrolleri ile kullanılması veya hiç kullanılmaması önemlidir. İshal etkisi yaptığından ishal olanların tüketmesi daha fazla artmasına neden olacağı için bu konuda farklı sorunlar oluşması ile kişinin rahatsızlık duymasına neden olabilecek bir bitki olduğundan kullanılmaması gerekir.