Tarçınlı Su

Son zamanlarda gündemde olan tarçınlı su nasıl yapılır ve ne işe yarar merak ediyorsanız işte aradığınız tüm cevaplar ile karşınızdayız. Tarçınlı su ile ilgili tüm merak ettiğiniz bilgileri bu yazımız aracılığı ile öğreneceksiniz. Dilerseniz kendinize tarçınlı su kürü hazırlayıp uygulama şansını da elde etmiş olacaksınız. E daha ne olsun öyle değil mi? Gelin, hep birlikte tarçınlı su dediğimiz şey neymiş, ne işe yararmış, faydası ya da zararı var mıymış güzelce bir göz atalım.

Tarçınlı Su Yararları

Tarçınlı Su Nedir?

Tarçınlı su nedir sorusunun cevabı aslında oldukça basit ve herkesin bildiği bir cevaptır dememiz mümkün. Tarçınlı su olarak adlandırdığımız şey aktarlarda satılan çubuk tarçın ile suyun birleştirilmesi ile elde edilen bir su karışımıdır. Diğer bir ifade ile tarçın aromalı su da diyebiliriz. Hazırlaması ve yapımı çok kolay olan tarçınlı su karışımı son dönemlerde içerdiği faydalar ve pratik bir şekilde yapılıp tüketilmesi açısından pek çok insan tarafından tercih edilmeye başlanmış bir karışım olma özelliğine sahiptir. Ne faydası varmış tarçının bu kadar dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki tarçın aslında oldukça faydalı bir besin maddesi olup asıl şaşırtıcı olan durum bu faydalarından bugüne kadar çoğu insanın haberdar olmamasıdır diyebiliriz.

Tarçınlı Suyun Faydası Nedir?

Tarçınlı su içmenin faydaları oldukça fazladır. Tarçınlı su içmek kişinin metabolizma hızını artırıcı bir etkiye sahiptir yani metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliği mevcuttur. Bu metabolizma hızlandırıcı etkisine ek olarak tarçınlı su vücuttaki fazla yağları da yakıcı yönde bir etkiye de sahiptir. Dolayısı ile kilo problemi olan ve fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler için tarçınlı su ideal bir içecek tercihi olacaktır demek kesinlikle mümkündür.

Tarçınlı su tüketmek aynı zamanda vücuttaki toksinleri atma özelliğine de sahiptir. Bu sayede vücutta bulunan zararlı maddeler kişinin vücudundan temizlenmiş olmaktadır. Tarçınlı su tüketen kişi de böylece toksin ve zararlı madde birikimlerinden vücudunu arındırmış olmakta ve günlük tarçınlı su tüketimi sayesinde daha sağlıklı bir yaşama kavuşmaktadır. Yani tarçınlı su tüketen kişi gün içerisinde kendini daha zinde, dinç ve canlı hissetmektedir.

tarçınlı su zayıflatırmı

Tarçın aroması da genel olarak kişilerin sevdiği ve tüketmekten kaçınmadığı bir tat olma özelliği taşımaktadır. Ki bu nedenle zaten sahlep gibi sütlü içeceklerde veya muhallebi gibi sütlü tatlılarda, bozalarda sıklıkla üzerlerine serpilmiş toz tarçına rastlarız. Yani sevilen bir tat olduğunu söylemek mümkündür. Bu özelliği nedeni ile su içmeyi sevmeyen kişiler tarçın yardımı ile sularına hoş bir aroma tadı katarak günlük su tüketimlerini de dengeli bir hale getirme şansını yakalarlar. Böylece daha sağlıklı bir yaşama ulaşırlar.

Tarçının içerdiği tat tatlı ve şeker isteğini de bastırma özelliği olması nedeniyle şekerli, çikolatalı, tatlı ürünler tüketme isteğinizi de bastıracaktır. Bu özelliğinden ötürü tarçınlı su hazırlayıp içmek tatlı yeme isteğinizi de azaltacak ve ani tatlı krizleri yaşamanızı önleyecektir. Böylece ani şeker yükselmeleri de yaşamak konusunda özellikle şeker hastalığı gibi bir rahatsızlığınız var ise sorun çekmez ve sağlığınızı en iyi şekilde korumuş olursunuz.

Tarçınlı su neye iyi gelir

Tarçınlı Su Nasıl Hazırlanır?

Tarçınlı su hazırlamak için ihtiyacınız olan şey bir miktar çubuk tarçın ve sudur. Yani bu iki malzeme ile vücudunuz açısından harikalar yaratmanız mümkün olmaktadır. Şaşırtıcı değil mi?

Tarçınlı su hazırlama tarifi olarak sizlere iki farklı tarif sunmamız mümkün. Bunlardan ilki tarçınlı su karışımını demleyerek hazırlamaktır. Bir litre suyun içine 3-4 adet çubuk tarçın atarak 10-15 dakika civarında kaynatacaksınız. Ardından bu kaynamış tarçınlı suyun demlenmesini ve soğumasını bekleyeceksiniz. Bu da yaklaşık olarak en fazla 20 ya da 30 dakikalık bir zaman dilimi olacaktır. Bu demlenme süresinde tarçın aroması ve tarçının tüm faydalı özleri su içine geçmiş ve karışmış olacaktır. Daha sonrasında hazırladığınız tarçınlı suyu bir şişe ya da bardağa koyarak ister ılık bir şekilde ister buzdolabında bir süre soğutarak soğuk bir şekilde tüketmeniz mümkündür.

Aynı demleme yöntemini kullanarak su haricinde bitki çayları ya da siyah çay da hazırlayabilirsiniz. İster tarçın atıp demleyerek ister demlenmiş çayınızın içine bir çubuk tarçın ekleyerek kendinize tarçınlı çay da hazırlayabilirsiniz. Böylece çayınıza şeker atmak yerine tarçın atmayı tercih ederseniz şeker kullanımınızı da azaltmış olursunuz ve daha sağlıklı içecekler tüketmiş olursunuz.

Zamanı Olmayanlar İçin Pratik Tarçınlı Su Yapma Yöntemi

Bir diğer tarçınlı su hazırlama yöntemi de tarçınlı su demlemek ve kaynatmak ile uğraşmak istemeyenler için oldukça pratik ve en basit yöntemdir diyebiliriz. Bu yöntemde ihtiyacınız olan şey bir şişe, birkaç adet çubuk tarçın ve tabi ki sudur. Şişenin içine suyu koyduktan sonra birkaç adet çubuk tarçını da şişe içine atmanız yeterlidir. Ardından şişenin kapağını kapatıp buzdolabında ya da dışarıda bekletebilirsiniz. Kaynatma ve demleme ile hazırlanan tarçınlı su kadar etkili olmasa da bu şekilde hazırlayıp tüketilen tarçınlı su da sağlık ve metabolizma üzerinde yararlı bir etki gösterme özelliğine sahiptir. Pratik ve hızlı bir şekilde hazırlanması açısından tarçınlı su kaynatıp demlemeye vaktiniz olmadığı takdirde bu yöntemle tarçınlı su hazırlayıp dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde tüketebilirsiniz.

Fazla Miktarda Tarçınlı Su İçmek Sağlığa Zararlı Mıdır?

Tarçınlı suyun zararı var mıdır ya da tarçınlı su içmenin yan etkileri nelerdir hususunda net ve kesin bir şey söylemek pek doğru değildir. Zira kişiden kişiye yarar ve zarar durumu değişiklik gösterebilir. Şöyle ki metabolizmaları hızlı çalışan kişiler ya da vücutlarında bulunan yağ oranı az olan kişiler açısından tarçınlı su içmek zararlı olabilir. Kanser, kalp ve tansiyon gibi önemli rahatsızlıklar ya da ameliyatlar geçirmiş kişiler açısından da tarçınlı su içmenin olumsuz bir yan etkisi olabilir. Bu nedenle ciddi bir hastalık ya da operasyon geçirmiş kişilerin tarçınlı su kürüne başlamadan önce tedavi gördükleri uzman doktora ya da aile hekimlerine danışmalarında fayda vardır.

Tarçınlı Su Kürü Zayıflatır Mı?

Tarçınlı su kürü zayıflatır mı sorusunun cevabını olumlu yönde vermek mümkündür. Zira tarçınlı su kürü birkaç ay düzenli olarak yani gün aşırı ya da günlük olarak içildiği takdirde tarçınlı su tüketen kişilerin metabolizmasını hızlandıracak, yağ yakımını kolaylaştıracak ve düzenli bir beslenme programı ile beraber uygulandığı takdirde kişilerin kilo vermesine yardımcı olacaktır. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz programı uygulayıp tarçınlı su kürünü de hazırlayıp içen kişiler normalde verebilecekleri kilo miktarını daha kısa bir sürede vereceklerdir. Yani aynı süre içinde daha fazla kilo verme şansına sahip olacaklardır.

Tarçınlı Su Ne Şekilde Tüketilmelidir?

Tarçınlı su tüketmenin herhangi bir kuralı yoktur. Ancak kişiler eğer aç karnına tarçınlı su içebiliyorlar ise aç karna tarçınlı su içmek tarçınlı suyun vücudunuz üzerindeki etkisini daha hızlı bir biçimde göstermesi açısından daha yararlı olacaktır. Tarçınlı su ile kilo vermek isteyen kişilerin günün her saatinde tarçınlı su tüketmesi mümkün olup herhangi bir saatte tüketilmesinin sakıncası yoktur.