İstanbulun en gözde gezilecek yerlerinden biri olan yerebatan sarnıcı bizans imparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Yerebatan sarınıcının yapılı tarihi ise Milattan sonra 542 yılıdır. Yerebatan Sarnıcının yapılış amacı Bizans dönemindeki büyük sarayın su ihtiyacını gidermektir.

Yerebatan sarnıcının alanı 9800 metre kare gibi dev bir alandır. Bu yağıda 336 sütun bulunmakla birlik her bir sütunun boyu 9 metredir. Ziyaretçiyi girer girmez etkileyen Yerebatan Sarnıcı ziyeretçilerde uçsuz bucaksız bir ormanı çağrıştıran bir yapıdır. İçerisindeki sütunlar suyun üzerinde yükselmektedir.
Yerebatan sarnıcı içerisindeki taşlardan en önemlilerden biri Medusa Başlı heykeldir. Bu heykel Roma İmparatorkulupunun heykeltıraş sanatının en güzel örneklerinden biri olarak belirtilmektedir. Efsanalere göre Medusa yer altının 3 dişi canavarlarında biri olarak tarihe geçmiştir. Gorgona canavarlarından biri olan medusanın efsaneye göre kime baksa taşa çeviren bir özelliği vardır. Başka bir rivayete göre de Güzel ve hoş bir kız olan medusanın Zeusun oğluna aşık olduğu ile ilgili olduğu söylentisidir. Zeusun oğlu persustur. Aynı dönemlerde Persus’u Athena da sevmektedir. Medusaya büyü yaparak saçlarının iğrenç ve korkuç yılan şekline sokmuştur. Perseus Medusanın büyülendiğini düşünerek kafasını koparmıştır. Bu yüzden Medusayı öldürmüştür Athena.   Medusa kime baksa taşa kesildiği için Perseu savaşlarda MEdusanın kafasını kullanarak düşmanlarını taşa çevirmiştir. Daha sonrada bu mitolojiye göre Bizanslılar kılıçlarına Medusa sembolü koymuştur.

 Yerebatan sarnıcı büyük yapı olmakla birlikte çeşitli    değişik zmaanlarda düzenlenip restore edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında ilk restore 3. ahmet zamanında yapılmıştır. Daha sonraki restore çalışması ise 2. Abdulhamit tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonrada düzenleme İstanbul Belediyesi tarafından yapılmıştır Bu düzenlemede 1987 yılında yapılmıştır. Aynı yılda insanlara ziyaret amaçlı açılmıştır.

İstanbulun vazgeçilmez ziyaret yerlerinin başında yer alan Yerebatan Sarnıcı istanbula gezi amaçlı gelmiş bir çok siyasi ve ünlü kişilerinde merak ettiği ve ziyaret ettiği yerlerden biridir.